Właściciele mieszkań do wynajęcia, chcąc zabezpieczyć swoje interesy, coraz częściej wymagają dołączenia do umowy o najmie okazjonalnym notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji i wyprowadzce pod wskazany adres, gdy ona wygaśnie. I to niezależnie od tego, czy umowa ma formę aktu notarialnego czy nie. Każda bowiem skutkuje zobowiązaniem podatnika do uiszczenia podatku, aktualnie w formie ryczałtu.
Do tej pory skarbówka dowiadywała się o tym, że umowa najmu ma skutek podatkowy w wyniku zgłoszenia przez właściciela mieszkania. Jeżeli go nie było, mógł spokojnie unikać podatku. Nowelizacja ordynacji podatkowej i zapowiedź nowych obowiązków nakładanych na notariuszy zaniepokoiła właśnie tę część podatników.
Czytaj więcej
Niezależnie czy wynajmujemy mieszkanie komuś, czy od kogoś, ostatnią rzeczą, o jakiej marzymy są kłopoty. A tak się składa, że te kochają nieruchomości. Niewypłacalny najemca, wścibski właściciel, amator uboju rytualnego na środku salonu – scenariuszy jest jak w dobrym tasiemcu kryminalnym - czyli bez liku. I ciągle coś nowego może zaskoczyć. A chodzi o tyto, żeby nas nie zaskakiwało.
– Czy przy okazji notariusze nie będą musieli także raportować oświadczeń do umów najmu, które co do zasady generują obowiązek podatkowy? – pyta czytelniczka z Gdańska.
Zgodnie z art. 84a § 1 pkt 1d ordynacji podatkowej notariusze mają obowiązek przekazywania szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o sporządzonym akcie notarialnym obejmującym „inne zdarzenia mogące spowodować powstanie zobowiązania podatkowego niewymienione w lit. a–c”.