Każdy może przejść z ryczałtu na skalę

Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania już w lipcu. Skarbówka nikomu tego nie zabrania.

Publikacja: 28.06.2022 19:45

Każdy może przejść z ryczałtu na skalę

Foto: Adobe Stock

Po korekcie Polskiego Ładu część przedsiębiorców, skuszona obniżką PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc., będzie chciała zmienić formę rozliczeń. Pierwsza szansa jest już w lipcu – można przejść z ryczałtu na skalę. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania.

Fiskus pozytywnie

Skąd się wzięły wątpliwości? Z art. 17 nowelizacji Polskiego Ładu. Pozwala on zmienić formę opodatkowania ryczałtowcom, zastrzega jednak, że chodzi o tych, którzy na początku roku nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w 2022 r. Pojawiły się opinie, że przepis ten zabrania przejścia na skalę przedsiębiorcom, którzy w 2022 r. zmienili formę opodatkowania na ryczałt albo dopiero w 2022 r. założyli działalność i wybrali ryczałt. Oznaczałoby to, że skalę w drugiej połowie roku mogą wybrać tylko ci, którzy na ryczałcie byli już w 2021 r.

To znacznie ograniczyłoby krąg uprawnionych. Wykluczyłoby zwłaszcza tych, którzy, skuszeni niskimi stawkami podatku czy prostszą i często mniejszą składką zdrowotną, przeszli na ryczałt po wejściu w życie Polskiego Ładu.

O art. 17 nowelizacji zapytaliśmy Krajową Informację Skarbową.

Odpowiedź jest korzystna dla podatników. – Wszyscy przedsiębiorcy będący teraz na ryczałcie mogą w lipcu przejść na skalę. Także ci, którzy wcześniej rozliczali się inaczej i przeszli na ryczałt na początku 2022 r. albo dopiero w tym roku założyli działalność, wybierając tę formę opodatkowania. Nie ma ograniczeń – wyjaśnia KIS.

Zgadza się z tym Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance, choć zaznacza, że art. 17 nowelizacji Polskiego Ładu jest sformułowany niefortunnie.

– Trudno go jednak rozumieć inaczej niż pozwolenie na zmianę formy opodatkowania przez wszystkich ryczałtowców, nie tylko starych, ale też nowych – podkreśla ekspert.

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu przejście z ryczałtu na skalę będzie możliwe już przy rozliczaniu podatku za lipiec, czyli do 22 sierpnia. Jeśli w tym terminie powiadomimy urząd skarbowy o zmianie, drugą połowę roku rozliczymy już na nowych zasadach.

Kalkulacja dla każdego

Druga szansa na zmianę formy rozliczeń będzie po zakończeniu roku. Jeśli się na nią zdecydujemy, cały 2022 r. zostanie opodatkowany według skali PIT.

– Za skalą podatkową przemawia przede wszystkim niska stawka PIT czy możliwość odliczania kosztów. Nie ma jednak uniwersalnych recept, każdy przedsiębiorca musi przeprowadzić własną kalkulację – mówi Wojciech Jasiński.

Tomasz Wilk
doradca podatkowy w kancelarii Sendero

Polski Ład spowodował, że wielu przedsiębiorców wybrało na początku 2022 r. ryczałt. Wchodząca 1 lipca nowelizacja istotnie jednak zmienia zasady rozliczeń. I może się okazać, że dla niektórych lepsza niż ryczałt jest, głównie dzięki obniżce PIT do 12 proc., skala podatkowa. Ustawodawca daje im szansę na zmianę formy rozliczeń i to od razu w lipcu. Pozwala na to art. 17 nowelizacji Polskiego Ładu. Nie mam wątpliwości, że jest skierowany do wszystkich ryczałtowców, także tych, którzy wybrali tę formę opodatkowania w 2022 r. Na to wskazuje wykładnia celowościowa. Zresztą trudno też inaczej interpretować ten przepis, stosując wykładnię literalną, choć przyznaję, że jest trochę niezgrabnie napisany. Nie ma jednak żadnych powodów, żeby pozbawiać część przedsiębiorców prawa do zmiany formy opodatkowania.

Czytaj więcej

Po zmianie formy opodatkowania stracimy ulgę na składki

Po korekcie Polskiego Ładu część przedsiębiorców, skuszona obniżką PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc., będzie chciała zmienić formę rozliczeń. Pierwsza szansa jest już w lipcu – można przejść z ryczałtu na skalę. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania.

Fiskus pozytywnie

Pozostało 89% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie