Kawa. Monografia medyczna” to zbiór krótkich artykułów specjalistów różnych dziedzin medycyny. Czytelnik dowiaduje się, jak kawa wpływa na serce, życie seksualne, sen, ryzyko nadwagi czy stan dziąseł. Są praktyczne wskazówki farmakologów klinicznych, którzy zalecają, żeby kawą nie popijać leków i żeby po filiżankę espresso sięgnąć co najmniej godzinę po zażyciu medykamentów. Autorzy rozwiewają mity, choćby ten, że „kawa wypłukuje magnez z organizmu”. Filiżanka kawy zawiera około 7 mg magnezu, a po wypiciu wydalamy około 4–5 mg. Bilans jest na plus.

Czytaj więcej

„Miasto Dzieci Świata”: Historia republiki skrzatów

W książce pojawia się też częsta wątpliwość: lepsza kawa z mlekiem czy bez mleka? Specjaliści wskazują choroby, takie jak cukrzyca czy osteoporoza, w przypadku których zalecana jest czarna kawa. Związki w klasycznym espresso mają najmocniejsze działanie przeciwzapalne. Pojawiają się też ostrzeżenia dla rodziców: źródłem kofeiny dla dzieci najczęściej nie jest kawa, a napoje energetyzujące. U młodzieży dopuszcza się dawkę 100 mg kofeiny na dobę. Autorzy zwracają uwagę, że dziennie na świecie wypijanych jest około 2,5 mld filiżanek kawy. To daje jej miejsce na podium wśród najpopularniejszych napojów, za wodą i herbatą. W Polsce rośnie liczba osób, które kawę piją codziennie (ok. 80 proc. mieszkańców).

„Monografia…” na pierwszy rzut oka może odstraszać naukowym językiem i medycznymi terminami. Na końcu każdego rozdziału jest praktyczne podsumowanie. Tam czytelnik ma szansę znaleźć odpowiedzi na pytania, które chciałby zadać w lekarskim gabinecie. Główny wniosek jest optymistyczny dla kawoszy: medycznych przeciwwskazań do picia espresso czy cappuccino jest bardzo mało.