Często mówimy – co kraj, to obyczaj. Możemy pójść dalej i powiedzieć – co kraj, to inna kultura. Współczesna kultura Ukrainy jest mocno sfeminizowana. Głos kobiet jest w niej mocny nie od dziś, a symbolizuje to fakt, że wśród trojga najważniejszych twórców nowoczesnej tożsamości ukraińskiej znajduje się Łesia Ukrainka, pisarka oraz poetka żyjąca na przełomie XIX i XX w., nadal stanowiąca wzór ukraińskiej pisarki.
Za każdym z dzieł literackich stoi człowiek. Jest nim albo autor danego utworu, albo osoba, która nas z nim zapoznaje. To dzięki tym osobom zakładamy metaforyczne okulary, przez które następnie patrzymy na rzeczywistość i ją interpretujemy. Ukraińskie lektury zawdzięczam mojej koleżance z uniwersytetu Anastasii Sytnikovej. W 2015 r. poleciła mi dzieła z sąsiedniego kraju, dziś związana jest z niezależnym i oddolnie zorganizowanym portalem oraz społecznością withUkraine, które dostarczają wiedzy o Ukrainie i organizują pomoc charytatywną.
Pytam ją, jakie dla niej znaczenie ma ukraińska literatura kobieca i czego ją ona nauczyła. Odpowiada mi, że dała jej dynamiczną edukację, wzmocniła wyniesiony z domu wzorzec kobiety silnej, świadomej, wykształconej, która się nie boi, w długim trwaniu zaś pozwoliła jej zrozumieć zbiorową traumę ukraińskich kobiet, uświadomić sobie, czym było doświadczenie jej własnych przodków, a więc przykładowo II wojny światowej, o czym sami niechętnie wspominali.
Dla Anastasii Łesia Ukrainka także jest ważną postacią. Wspomina mi, że była to pierwsza kobieca autorka ukraińska, którą czytała na początku lat 2000. Działo się to wtedy, gdy w czwartej klasie szkoły podstawowej wzięła udział w konkursie recytatorskim i wygrała. Zauważyła, że wszystkie dzieci, przygotowując się do niego, uczyły się dzieł mężczyzn, co niejako podkreślało mocno zmaskulinizowany ówcześnie nauczany wzorzec kulturowy. Ona na przekór temu wybrała wiersz Łesi Ukrainki. Jej twórczość oraz Olhy Kobylańskiej, pisarki również żyjącej na przełomie XIX i XX w., były dla niej bardzo istotne i zaskakująco aktualne. Poruszały kwestie braku kobiecej podmiotowości w świecie, czego już jako młoda osoba doświadczała w życiu społecznym.
Czytaj więcej
Gdyby Wasyl Stus żył w lepszym świecie, z pewnością nie zostałby poetą. Jednak przyszło mu zmagać się o ludzką godność w najgorszych możliwych czasach. A Ukraińcy wciąż noszą w sercach jego strofy.