Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest pamięć o bohaterach naszej niepodległości, takich jak zmarły niedawno major Zenon Wechmann. Całym swoim życiem dawał przykład, jak należy żyć i walczyć o takie ponadczasowe wartości, jak wolność i demokracja. Był wzorem dla młodego pokolenia, i to takich jak pan Zenon świadków naszej historii chcemy przypominać podczas Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej.
Przez dwa dni, 18 i 19 czerwca 2024 r., na Międzynarodowych Targach Poznańskich będziemy mówili o naszej najnowszej historii oraz o tym, jak jej uczyć, wykorzystując dostępne narzędzia, w tym nowoczesne technologie. Dla gości Kongresu przygotowaliśmy liczne atrakcje, m.in. wyjątkowy koncert „Odyssea”, którego kompozytorem jest wybitny belgijski artysta Henri Seroka. „Odyssea” poprzez muzykę i animacje nawiązuje do historii Odyseusza oraz porusza uniwersalny temat wędrówki w poszukiwaniu domu. Odyseusz, król Itaki, wędruje przez wiele lat, pragnie wrócić do domu, przepełniony tęsknotą za bliskimi i ojczyzną, ale w podróży napotyka liczne przeszkody, które sprawiają, że powrót jest cały czas niemożliwy. Temat ten bezpośrednio łączy się z losami Polaków podczas II wojny światowej. Wielu z naszych rodaków straciło wówczas swój dom i zostało przesiedlonych do ZSRS. Żołnierze, podobnie jak Odyseusz, zmuszeni zostali do emigracji, a walcząc na różnych frontach wojny, liczyli na jej zakończenie i szczęśliwy powrót do ojczyzny. Jednym z nich był Henryk Seroka, ojciec kompozytora, żołnierz 24 Pułku Ułanów 1 Dywizji Pancernej, który pod dowództwem gen. Stanisława Maczka brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy.
Czytaj więcej
Gdyby jeden budżet patriotyczno-narodowej produkcji przeznaczyć na debiuty, sytuacja młodych filmowców zmieniłaby się diametralnie - mówi Jerzy Kapuściński, producent filmowy.
Spacer pełen emocji
Wyjątkowe miejsce na Kongresie zajmuje oferta skierowana do młodego pokolenia, które w myśl kongresowego hasła „Historia mówi przez pokolenia” jest gwarantem zachowania ciągłości naszej zbiorowej pamięci.
Strefa edukacyjna to ścieżka pełna propozycji dla każdego zainteresowanego najnowszą historią Polski. Na poszczególnych stoiskach w atrakcyjny i dostosowany do wieku sposób przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia historyczne XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wielkopolski. Historycy – edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz innych regionów Polski – przygotowali wiele interaktywnych propozycji dla grup szkolnych oraz gości indywidualnych. Zapraszamy uczestników na pełen emocji spacer edukacyjny przez kolejne strefy tematyczne: walka o granice Polski 1918–1921, strefa dla najmłodszych, Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1939, II wojna światowa, podziemie niepodległościowe 1944–1963, Polska w latach 1956–1989, strefa komiksów oraz część poświęcona nauczycielom, w której będą mogli zapoznać się z dorobkiem edukacyjnym IPN oraz otrzymać pakiet najnowszych materiałów.