W lutym w Panteonie, czyli słynnym paryskim mauzoleum, odbyła się ceremonia złożenia szczątków Missaki i Melinee Manouchianów, dwojga uczestników emigranckich grup ruchu oporu działających we Francji podczas drugiej wojny światowej. Manouchiana w lutym 1944 roku rozstrzelali Niemcy, wcześniej był torturowany. Został wraz z żoną pisarką, zmarłą w 1989 roku, pierwszym cudzoziemcem pochowanym w Panteonie.
W uroczystości zorganizowanej 80 lat po jego śmierci brał udział prezydent Emmanuel Macron. Przy tej okazji – już nie po raz pierwszy – wybuchła dyskusja, czy w tym niezwykłym dla Francuzów miejscu nie powinno znaleźć się miejsce dla prochów Pierre’a de Coubertina, a więc ojca nowożytnych igrzysk olimpijskich. Pretekst jest znaczący, skoro na przełomie lipca i sierpnia igrzyska odbędą się w Paryżu.
Czytaj więcej
Czas igrzysk olimpijskich to czas pokoju? Nic bardziej mylnego. Francuscy organizatorzy przyszłorocznej imprezy w Paryżu przygotowują się do tego wydarzenia jak do wojny.
Emmanuel Macron wybrał innych
Coubertin zmarł w 1937 roku w Szwajcarii, gdzie wyemigrował cztery lata wcześniej. Ostatnie lata spędził w biedzie. W ojczyźnie był wówczas – głównie ze względów politycznych – zapomniany. Po jego śmierci we francuskich gazetach ukazały się jedynie skromne notki. Grób barona znajduje się niedaleko siedziby Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) na cmentarzu w Bois-de-Vaux w Lozannie. Zgodnie z ostatnią wolą serce twórcy nowożytnych zostało złożone w kolebce starożytnych igrzysk w Olimpii w pamiątkowym obelisku.
Pomysł, by jego szczątki przenieść do ojczyzny, a najlepiej złożyć je w Panteonie, gdzie spoczywają wybitni Francuzi, pojawił się w latach 60. XX wieku. Tuż przed zimowymi igrzyskami w Grenoble w 1968 roku propozycję taką złożył Charles’owi de Gaulle’owi ówczesny prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego Jean de Beaumont. – To jest pomysł godny zapamiętania. Ale Coubertin to jednak nie jest Jean Moulin – odpowiedział prezydent Republiki, powołując się na dokonania zabitego przez Niemców podczas II wojny światowej szefa francuskiego ruchu oporu.