Redaktorzy – ks. Robert Nęcek oraz Joanna Sobczyk-Pająk – zebrali wspomnienia ludzi Krakowa na temat swojego kapłana, który w 1979 r. zastąpił Karola Wojtyłę jako arcybiskup metropolita w Krakowie. Tak rozpoczyna się ta książka. Są tu wypowiedzi duchownych, polityków i akademików, którzy przypominają swe spotkania z kard. Macharskim w sytuacjach oficjalnych i prywatnych. Mamy więc odznaczenia i laudacje, ale też opisy wspólnych posiłków, pierwsze spotkania, mniej lub bardziej przypadkowe, a także rozmowy w cztery oczy i anegdoty podkreślające poczucie humoru bohatera.
Czytaj więcej
7 WRZEŚNIA: 1996 W stosunkach polsko-żydowskich nie powinno się tuszować niezbyt chwalebnych spraw, ale też nie wolno przemilczać stron pełnych uzasadnionej chwały.
Środkowa część monografii przedstawia kardynała w „kulturze Kościoła i świata", a zawarte w niej teksty przybliżają spuściznę pozostawioną przez duchownego oraz teologiczno-filozoficzny dorobek i jego wpływ na Kościół katolicki w Polsce na przestrzeni kilku dekad. Książkę kończą teksty ludzi mediów. Opowiadają o Macharskim dziennikarze, m.in. Jerzy Sadecki, Jarosław Gugała oraz Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej". Ten ostatni, chociaż znał kardynała wiele lat, nigdy nie przeprowadził z nim oficjalnego wywiadu. Dlatego nie mając „własnych" cytatów z księdza, poprosił o opinie i wspomnienia innych ludzi mediów – katolickich i świeckich.
Czytaj więcej
W środę 17 listopada podczas uroczystej gali uhonorowano laureatów pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.
Ta zbiorowa opowieść pokazuje, że tego powszechnie szanowanego duchownego zajmowały nie tylko sprawy wielkiej wagi, ale też miał oko na szczegół, zwracał uwagę na bohaterów drugiego planu i szanował cudzą pracę.