Stany Zjednoczone i Polska wkrótce przedstawią szczegóły procesu warszawskiego, stanowiącego ramy dla konkretnych inicjatyw pokojowych na Bliskim Wschodzie. Nacisk zostanie położony na kilka obszarów oczowym znaczeniu, w tym zwalczanie terroryzmu i nielegalnego finansowania, rozprzestrzenianie rakiet, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, bezpieczeństwo cybernetyczne, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne, uchodźcy oraz prawa człowieka. Proces warszawski jest owocem historycznej konferencji ministerialnej w Warszawie w lutym 2019 roku, której współgospodarzami były Polska i Stany Zjednoczone. Konferencja zgromadziła 62 kraje z Azji, Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Co warte podkreślenia, uczestniczyli w niej ministrowie z Izraela i dziesięciu krajów arabskich – z których większość nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem – zaangażowani w konstruktywny dialog dotyczący całego Bliskiego Wschodu. Na konferencji ministerialnej powstała bezprecedensowa koalicja na rzecz promowania pokoju i zapoczątkowania wspólnych, wielonarodowych wysiłków dla rozwiązania problemów gospodarczych i społeczno-politycznych na Bliskim Wschodzie. Polsce należy się uznanie za wykazanie się przywództwem w tym procesie. Pomimo to odezwały się głosy krytyki motywów i samego uczestnictwa w niej Warszawy. Uważam, że byliśmy świadkami tworzenia się na naszych oczach historii, gdy przywódcy arabscy i izraelscy prowadzili merytoryczne dyskusje na temat sposobów zapewnienia pokoju i dobrobytu w regionie.
Strategiczne znaczenie Warszawy
Niektórzy obserwatorzy skrytykowali Polskę za to, że nie kontrolowała w większym stopniu przebiegu konferencji ministerialnej i pozwoliła Stanom Zjednoczonym przewodzić debatom. A przecież Polska odegrała kluczową rolę jako organizator, który zaprosił przedstawicieli ponad 60 krajów na ten bezprecedensowy szczyt. Zarazem Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że muszą aktywnie uczestniczyć w zaprowadzaniu pokoju na Bliskim Wschodzie. Dlatego też w dwudniowym spotkaniu ministerialnym w Warszawie uczestniczył zarówno wiceprezydent Mike Pence, jak i sekretarz stanu Mike Pompeo. W roli gospodarza konferencji Polska bezsprzecznie dowiodła swego strategicznego znaczenia jako polityczna i gospodarcza siła w Europie, wzmocniła swą obecność na arenie międzynarodowej i uzyskała prawo do sprawowania przywództwa w sprawach światowych. Ponadto warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Polska jest jednym z nielicznych państw członkowskich NATO, które wywiązują się z zobowiązania, by przeznaczać 2 proc. PKB na obronność. Stała się też filarem polityki powstrzymywania rosyjskiej agresji (również w jej cybernetycznej formie) na wschodniej flance NATO. Warszawa zgodziła się również ostatnio na rozbudowę infrastruktury wojskowej w celu przyjęcia dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich.
- Polska jest liderem w kwestii zapewnienia w Europie bezpieczeństwa energetycznego, inwestując miliardy w infrastrukturę gazową i dywersyfikację dostaw tego surowca w celu uniezależnienia się od wpływów rosyjskich. Polska i Stany Zjednoczone zgodziły się również ostatnio na wzmocnienie cywilnego programu energetyki nuklearnej w Polsce, by umożliwić całkowite zaprzestanie importu rosyjskiego gazu do 2022 roku.
- Polska jest liderem w zakresie tworzenia kapitału intelektualnego, kształci więcej inżynierów niż jakikolwiek inny kraj w UE i szczyci się najszybciej rosnącą gospodarką na kontynencie europejskim.