Marcin Giełzak: „Zielona granica” - część prawdy, którą warto zobaczyć

„Zielona granica” Agnieszki Holland mogła być uniwersalnym filmem o wyborze, przed którym stoi ludzkość. Wyszedł jednak bardziej film na wybory w Polsce. Ale czy tylko?

Publikacja: 28.09.2023 03:00

Kadr z filmu "Zielona Granica"

Kadr z filmu "Zielona Granica"

Foto: Kino Świat

Chciałbym zacząć jeszcze przed początkiem. Zanim jeszcze właściwy seans się rozpoczął, widownia wysłuchała tradycyjnego komunikatu w ramach kampanii społecznej „Legalna Kultura”. Maja Ostaszewska podziękowała zebranym w sali kinowej za to, że nie ulegli pokusie piractwa i na tym samym oddechu, choć zupełnie zmieniając rejestr, dodała, że „wybór jest prosty, to wybór między dobrem a złem”. Ta krótka wypowiedź nadaje ton temu, co będziemy oglądać przez następnie dwie i pół godziny.

„Zielona granica” nie jest kinem moralnego niepokoju, lecz kinem moralnych pewników

Nie ma tutaj zmagania się z dylematem moralnym, bo żaden dylemat nie istnieje. Jest tylko świat pogrążony w mroku i są aktywiści, którzy niosą światło. Wybór, przed którym stawia się widza, jest równie manichejski, co rzekomo oczywisty: albo otwarte granice, albo rasizm. Kto się waha, ten już postawił się poza wąską wspólnotą ludzi przyzwoitych. W tym rozumieniu jest to film nie tyle nawet chrześcijański, jak powtarza po sobie wielu recenzentów, ale głęboko postchrześcijański. Główna bohaterka dokonuje aktu świeckiego nawrócenia, dołączając do aktywistów, aby w ostatnim akcie nawet ich opuścić, wykonując krok w kierunku świeckiej świętości uzyskanej przez męczeństwo. Zgoda, że jest to męczeństwo na pluszowym krzyżu, bo spotykają ją raczej skrajne niedogodności niż prawdziwe cierpienie, ale nadal dała ona świadectwo i łoży ofiarę, co wystarczy, aby zawstydzić bierność jej bogatych, wielkomiejskich znajomych, którzy myślą, że są dobrymi ludźmi, bo „zawsze głosowali na Platformę”.

Czytaj więcej

Jan Maciejewski: Szkodliwy manicheizm „Zielonej granicy”

Wbrew pozorom jednak pochodzenie klasowe jest tu być może nie niezawodnym, ale jednak całkiem dobrym predykatorem tego, czy człowiek jest przeznaczony do zbawienia czy potępienia. „Warszawianie”, nawet jeśli zawodzą na gruncie moralnym, są jednak zdolni do odróżniania dobra od zła. „Miejscowi”, ludność Podlasia, z grona której rekrutują się tak mundurowi, jak i cywile, próbujący sobie radzić z sytuacją na granicy, w większości zdają się być zbyt prymitywni nawet na to, aby być prawdziwie źli. Otumanieni wódką i rządową propagandą reagują na to, co widzą, w najlepszym razie zobojętnieniem, a w najgorszym: napędzaną ślepym rasizmem nienawiścią. Dla tej drugiej postawy emblematyczna jest scena z polskim strażnikiem granicznym, który celowo rozbija termos, tak aby uchodźca pokaleczył sobie usta szkłem. W moich oczach wyglądało to jak cytat z uderzająco podobnego kadru w filmie „Salo, czyli 120 dni Sodomy” Pier Paolo Pasoliniego, tyle że tam zabawiał się w ten sposób faszystowski zwyrodnialec. W ten sposób powraca topos znany nam z „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i „Listy Schindlera” Stevena Spielberga, ale w nowym wydaniu: Białorusini to Niemcy, uchodźcy to Żydzi, a Polak, cóż, pijany na karuzeli w dniu rzezi. Są wyjątki, wcale nie nieliczne, ten film ma swoich „sprawiedliwych” po polskiej stronie. Ale nie umiem sobie wyobrazić, aby zagraniczny widz wyszedł z kina lepiej ustosunkowany do naszego narodu niż przed seansem.

„Zielona granica” nie jest obrazem prawdziwym, jeśli stwierdzimy, że prawda to całość

Agnieszka Holland twierdzi, że każde z tych ujęć oparte jest na doniesieniach, do których dotarł jej researcher. Scena z termosem także. Nie mam powodów, aby jej słowa podważać. Powiem jednak, że jeśli reżyserka miała tego rodzaju paradokumentalne aspiracje, a jej ambicją była pokazać prawdę o tym, co działo i dzieje się na granicy z Białorusią, to trudno nie odnieść wrażenia, że pokazała jedynie część prawdy. Tymczasem prawda znaczy całość. Mężczyzna ciskający kamienie zza płotu granicznego, który ranił siedmiu polskich funkcjonariuszy, jest tak samo rzeczywisty, jak kobieta w ciąży, który poroniła w ciemnym lesie po tym, jak wypchnięto ją z powrotem na białoruską stronę. Mało tego: czy nie zrozumielibyśmy postaw naszych mundurowych i cywilów lepiej, gdyby jedna i druga scena zmieściła się w filmie? Albo gdyby pokazać tysiąc młodych mężczyzn napierających na granicę bądź kilkudziesięciu z nich szarpiących za klamki domów, gdzieś w odludnej wsi pogrążonej w nocy? Wtedy nerwowość pogranicznika, nieufność rolnika dałoby się wytłumaczyć czymś innym niż tylko rasizmem. Lepiej wtedy pojęlibyśmy też tragizm położenia samotnej kobiety z Afganistanu czy rodziny z Syrii, którzy zostają wrzuceni w sam środek tego chaosu. Pytanie, które nasuwa się samo, mianowicie o realność projektu integracji i zapewnienia godnego życia nieokreślonej ilości przybyszów z Azji i Afryki, wychodzi poza zakres filmu, choć ostatnie sceny zdają się sugerować, że nie byłoby z tym żadnego problemu, bo są oni bardziej ludzcy i po prostu sympatyczniejsi od ludności, którą już w Polsce mamy.

Czytaj więcej

"Zielona granica": Kto powinien czuć wyrzuty sumienia?

O ile film „Zielona granica” nie jest więc prawdziwy, jeśli stwierdzimy, że prawda to całość, o tyle jest prawdziwy na zupełnie innym poziomie. Walter Benjamin napisał, że „warunkiem powiedzenia prawdy jest pozwolić przemówić cierpieniu”. Wielu zarzuciło Agnieszce Holland, że jej postaci są z kartonu. Są jednak sceny, gdzie obrastają skórą, a ich papierowe serca zaczynają bić. Reżyserka umiała pokazać rozpacz matki, której syna w drodze do lepszego życia spotyka śmierć na bagnach. Przejmująca była też postawa starca, który woli odejść z godnością, niż dalej znosić razy białoruskich siepaczy albo drwiny polskich mundurowych. Boleśnie przekonujące było przerażenie młodego mężczyzny pozostawionego na śmierć przez kolegów, którzy nie chcieli wlec za sobą rannego i niezdolnego do marszu.

Innymi słowy, Agnieszka Holland wie, jak sypać sól na polskie rany, aby się nie zrosły błoną podłości.

Ten film był nam potrzebny, bo ukazuje, co kryje się za technicznym i anglojęzycznym terminem „pushback” i jakie są konsekwencje dbania o „bezpieczne granice”. Jest faktem, że obraz Agnieszki Holland pokazuje starannie dobraną część rzeczywistości, nie mniej jednak jest to rzeczywistość. Ten las istnieje. I wielu, którzy się w nim znaleźli w drodze do naszego kraju, znalazło tam tylko zimno, ciemność i śmierć. Odmówić obejrzenia tego filmu to odwrócić wzrok.

O autorze

Marcin Giełzak

pisarz, historyk, współautor podcastu „Dwie lewe ręce”. Autor książek „Antykomuniści lewicy”, „Crowdfunding”, „Niepodległość i socjalizm” oraz „Wieczna lewica. Myśli i aforyzmy”

Chciałbym zacząć jeszcze przed początkiem. Zanim jeszcze właściwy seans się rozpoczął, widownia wysłuchała tradycyjnego komunikatu w ramach kampanii społecznej „Legalna Kultura”. Maja Ostaszewska podziękowała zebranym w sali kinowej za to, że nie ulegli pokusie piractwa i na tym samym oddechu, choć zupełnie zmieniając rejestr, dodała, że „wybór jest prosty, to wybór między dobrem a złem”. Ta krótka wypowiedź nadaje ton temu, co będziemy oglądać przez następnie dwie i pół godziny.

Pozostało 93% artykułu
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Kandydatem PiS w wyborach prezydenckich będzie Karol Nawrocki. Chyba, że jednak nie
Opinie polityczno - społeczne
Janusz Reiter: Putin zmienił sposób postępowania z Niemcami. Mają się bać Rosji
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Trzeba było uważać, czyli PKW odrzuca sprawozdanie PiS
Opinie polityczno - społeczne
Kozubal: 1000 dni wojny i nasza wola wsparcia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie polityczno - społeczne
Apel do Niemców: Musicie się pożegnać z życiem w kłamstwie