W róciliśmy do narzekania, zdziwieni, że postulaty na 100 pierwszych dni nowego, demokratycznego i koalicyjnego rządu nie zostały jeszcze spełnione. To prawda, ale trzeba spojrzeć na trudny bilans otwarcia nowego rządu, który nie w pełni był przecież znany, bo państwo PiS rządziło się własnymi prawami i wiele istotnych dla gospodarki i obywateli spraw zamiatało pod dywan.
Dopiero teraz odsłania się skala łamania praworządności, reguł rządzenia, sobiepaństwa rządzących, nadużyć i braku kompetencji. Dług publiczny, znacząco większy, niż raportował pisowski rząd, nie pozwala na obniżenie podatków czy składki zdrowotnej. Dobrze, że udało się chociaż podwyższyć wynagrodzenia w oświacie czy administracji.
Trzeba szybko rewidować KPO, by nie stracić tych pieniędzy, zaplanowanych inwestycji, wsparcia gospodarki i kluczowych dla rozwoju i podtrzymania konkurencyjności projektów związanych z cyfryzacją, Zielonym Ładem, zieloną energetyką, infrastrukturą krytyczną, usługami publicznymi czy obronnością. Do tego dochodzą bieżące realia polityczne: agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje (w tym zalew polskiego rynku towarami z Ukrainy, Rosji i Białorusi), niezbędne i konieczne wydatki na obronę jako skutek zmian geopolitycznych i rosnących zagrożeń. Samo odkręcanie szkodliwych decyzji poprzednich rządów wymaga czasu.
Trudne wyzwanie
Koalicja 15 października nie była przygotowana ani personalnie, ani logistycznie, ani ekspercko na tak wielkie wyzwania. A same hasła z kampanii wyborczej nie wystarczą. To także efekt niszczących działań PiS, który zlikwidował np. korpus służby cywilnej, kompletnie lekceważył ład korporacyjny, traktując spółki Skarbu Państwa jak prywatny folwark, co musiało się odbić na gospodarce.
Najwyższy więc czas, by w porozumieniu z ośrodkami eksperckimi, partnerami społecznymi i środowiskiem naukowym, niezależnie od bieżącego zarządzania, opracować aktualną strategię rozwoju społecznego i gospodarczego Polski i jej podporządkować działania rządu, ministerstw i władz regionalnych. Wybory samorządowe tworzą także nowe szanse na efektywną współpracę i synergię z Polską regionów.