Kiedy wybuchła afera Panama Papers, sprawy fiskalne, w szczególności kwestia przejrzystości podatkowej, wtargnęły na pierwszy plan agendy politycznej na całym świecie. Przedstawiane dziś przez Komisję Europejską projekty ustawodawcze mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej w odniesieniu do działających w Europie międzynarodowych koncernów, by rzucić światło na złożony i nierzadko budzący podejrzenia świat podatków w skali międzynarodowej.
Sprawiedliwy system fiskalny
Nasza gospodarka, podobnie jak społeczeństwo, opiera się na zaufaniu do sprawiedliwego systemu fiskalnego. Sytuacja, w której wielkie konsorcja wykorzystują swe zasoby i infrastrukturę do drastycznego zmniejszania faktycznie płaconych podatków, budzi w społeczeństwie uzasadnione oburzenie i poczucie niesprawiedliwości.
Gdy jedni skutecznie redukują swoje podatki, tym większy ciężar spada na pozostałych. Małe przedsiębiorstwa, których nie stać na najlepszych doradców podatkowych, dzięki którym mogłyby zmniejszyć swoje zobowiązania, muszą płacić więcej. Wszystko to przez firmy, które „optymalizują" swoje podatki. To jawna kpina z zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji.
Dlatego proponujemy dziś prawo nakładające na wielkie międzynarodowe firmy działające w Europie obowiązek ujawniania, gdzie uzyskują swoje przychody i gdzie płacą podatki w rozbiciu na poszczególne państwa. Dotyczy to 6500 podmiotów o obrotach przekraczających 750 mln euro. Miałyby one również obowiązek ogłaszania ogólnej wysokości podatków płaconych poza UE, a w przypadku podatków w krajach o specyficznej jurysdykcji podatkowej, czyli tzw. rajach podatkowych, informacja musiałaby być rozbita na poszczególne kraje.
Informacje te powinny być dostępne przez okres pięciu lat na stronach internetowych przedsiębiorstw wielonarodowych, co umożliwi każdemu przekonanie się, gdzie płacą podatki. Aby zapewnić, by te obowiązki spoczywały nie tylko na firmach europejskich, te same przepisy należy egzekwować od działających w UE dużych spółek zależnych od koncernów spoza Europy.