Walka ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska to nasze największe wyzwanie, któremu musimy stawić czoła dla dobra przyszłych pokoleń. Aby odnieść sukces, musimy zrewolucjonizować sposób życia, produkcji i przemieszczania się. Oznacza to bezprecedensowe inwestycje, w przypadku których sektor publiczny i prywatny muszą połączyć siły.
Trzeba stworzyć odpowiednie warunki, aby Europa pozostała atrakcyjnym miejscem do inwestowania w sektory strategiczne dla transformacji ekologicznej. Przedsiębiorstwa z kolei muszą wykorzystać powstałe możliwości, zobowiązując się do stosowania technologii dostosowanych do przyszłych wyzwań i szybko zwiększając swoją przyjazną środowisku produkcję.
Europejski Zielony Ład stworzył podstawy do tego, aby do 2050 r. Europa stała się kontynentem neutralnym dla klimatu. Zagwarantuje to długoterminową konkurencyjność Unii Europejskiej. W maju, proponując co najmniej 20 mld euro na realizację planu REPowerEU, wrzuciliśmy wyższy bieg, aby przyspieszyć wzrost udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych i poprawę efektywności energetycznej.
Amerykańska ustawa budzi obawy Europy
Stoimy przed podwójnym wyzwaniem dla konkurencyjności naszego przyjaznego środowisku przemysłu. Po pierwsze, wojna Rosji i traktowanie dostaw energii jako oręża w walce doprowadziły do znacznie wyższych cen energii elektrycznej w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, amerykańska ustawa o redukcji inflacji zapewnia hojne zachęty do zakładania przedsiębiorstw produkcyjnych w USA, w niektórych przypadkach w sposób dyskryminujący Unię Europejską.
Czytaj więcej
Rosnąca różnica między unijną miarą długu publicznego a miarą stosowaną przez polski rząd to materiał wybuchowy podłożony pod fundamenty gospodarki.