Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych powinien udostępnić pytania egzaminacyjne wraz z poprawnymi odpowiedziami, wykorzystane na potrzeby lekarskiego Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, dla wszystkich specjalności, które odbyły się w latach 2016–2020 w sesji wiosennej i jesiennej. Stanowią informację publiczną. Na ich podstawie obywatele mogą kontrolować, jak są przeprowadzane egzaminy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Listy pytań z odpowiedziami domagała się Naczelna Izba Lekarska. Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych odmówił. Uzasadniał, że do udostępniania pytań egzaminacyjnych stosuje się art. 16rc ust. 5–7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym udostępnieniu podlegają pytania testowe wraz z poprawnymi odpowiedziami po upływie pięciu lat od egzaminu. Informacje te podlegają więc odmiennym zasadom niż określone w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
Czytaj więcej:
Naczelna Izba Lekarska złożyła skargę na bezczynność. Argumentowała, że dostęp do testów wykorzystanych na egzaminie służy nie tylko osobom przygotowującym się do egzaminu, ale także ochronie interesu całego społeczeństwa. Umożliwia bowiem kontrolowanie jakości pytań i w konsekwencji sposobu dopuszczania do zawodu lekarza osób właściwie do tego przygotowanych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację samorządowi lekarskiemu. Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych złożył jednak skargę kasacyjną.