Chodzi o stworzenie planów ogólnych, do których opracowania do końca 2025 r. zobowiązana jest każda gmina w Polsce. Zgodnie z przyjętym przez tzw. dwutygodniowy rząd PiS rozporządzeniem, teren gminy będzie podzielony na trzynaście stref planistycznych, ale w zaledwie trzech z nich mogły być ogrody działkowe (w strefie zieleni i rekreacji, mieszkaniowej jednorodzinnej oraz wielorodzinnej). Tym samym z rozporządzenia wynika, że ROD nie będą mogły znajdować się np. w strefie usługowej, gospodarczej czy handlu wielkopowierzchniowego.
ROD. Zmiany mają wykluczyć obawy działkowców
Wywołało to obawy, że rodzinne ogrody działkowe zostaną zlikwidowane. Apel w tej sprawie do premiera Donalda Tuska skierował Polski Związek Działkowców. We wrześniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało zmiany w przepisach.
W poniedziałek 7 października minister Krzysztof Paszyk poinformował, że w uzgodnieniach jest rozporządzenie zgodnie z którym, we wszystkich strefach planistycznych dopuszczalne będą ogrody działkowe. Jak podkreślono w komunikacie, zmiany mają wykluczyć wątpliwości interpretacyjne i obawy działkowców o przyszłość ogrodów.
Czytaj więcej
Rodzinne ogrody działkowe będą mogły być w każdej strefie planistycznej powstałej po reformie planowania przestrzennego.
MRiT podkreśla, że aby przyspieszyć prace nad rozporządzeniem zrezygnował z uzgodnień wewnątrzresortowych. 20 września 2024 r. projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych. Po zebraniu uwag i ich rozpatrzeniu, projekt będzie przedmiotem prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów, a później Komisji Prawniczej.