REIT to wehikuł do inwestowania, z którego chętnie korzystają obywatele większości rozwiniętych krajów, w tym kilkunastu krajów UE, lokując swoje oszczędności w nieruchomościach. To dobra alternatywa dla kupowania mieszkań na wynajem i sposób na odkładanie oszczędności na emeryturę. Niestety, na razie nie możemy inwestować w polskie REIT-y ponieważ nie udało się jeszcze wprowadzić u nas przepisów, które na to pozwalają. REIT musi posiadać specjalny status podatkowy który eliminuje podwójne opodatkowanie dochodów z inwestycji w nieruchomości za pośrednictwem spółki kapitałowej. Są to spółki, z reguły notowane na giełdzie, inwestujące kapitał udziałowców w nieruchomości, które przynoszą stały dochód z ich wynajmu. Dochód REIT-u przekazywany jest co roku inwestorom w formie dywidendy. Nazwa REIT pochodzi od Real Estate Investment Trust co po polsku oznacza nieruchomościowy fundusz powierniczy.
REIT: dlaczego warto? Jakie są główne cechy i podstawy funkcjonowania REIT w Polsce?
Popularność REIT-ów wynika z faktu, że inwestor może zainwestować w instrument finansowy który przynosi podobny dochód, jakby inwestor faktycznie był współwłaścicielem nieruchomości na wynajem. Instrument ten został po raz pierwszy wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pomysł sprawdził się w praktyce a REIT-y przyciągnęły wielu inwestorów, w tym inwestorów indywidualnych i ożywiły rynek nieruchomości. Od tamtych czasów REITy wprowadzono w kilkudziesięciu krajach, w tym w kilkunastu krajach UE, nie wyłączając krajów Europy środkowo-wschodniej a także w RPA, w Chinach czy w Indiach.
W Polsce inwestuje wiele zagranicznych REITów, pozwalając swoim udziałowcom na lokowanie oszczędności w dochodowe nieruchomości. Niestety, ta forma inwestowania nie jest dostępna dla krajowych inwestorów. Polska jest bowiem jednym z niewielu krajów w UE, w którym brak jest przepisów umożliwiających inwestorom detalicznym inwestowanie w formule REIT-ów.
Czytaj więcej:
REIT czy fundusz inwestycyjny? Jakie są różnice między REIT-ami a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi?
Aby możliwe było inwestowanie w formie REITów konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów. W różnych krajach przyjęte są różne rozwiązania, ale chodzi przede wszystkim o wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania takich podmiotów. Z reguły zamiast standardowego podatku dochodowego stosuje się opodatkowanie zysków wprowadzonej na giełdę spółki REIT według preferencyjnej stawki. Natomiast wypłata dywidendy może być zwolniona z podatku lub podlegać ograniczonemu opodatkowaniu. To wszystko dlatego, aby inwestując w nieruchomości na wynajem za pośrednictwem takiej spółki inwestor nie ponosił znacząco wyższych kosztów podatkowych, niż w przypadku zakupu nieruchomości bezpośrednio.