15 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej: rozporządzenie WT), dopuszczająca stosowanie drewna przy budowie budynków oraz doprecyzowująca mierzenie odległości budynku od granicy działki. Co te zmiany oznaczają dla inwestorów?
Ta nowelizacja to kolejna zmiana warunków technicznych, która wejdzie w życie w jednym miesiącu. To sytuacja, powiedziałabym, niestandardowa, tym bardziej, że od 1 sierpnia będą obowiązywały przepisy rozporządzenia nazywanego potocznie rozporządzeniem w sprawie tak zwanej patodeweloperki, które również dotyczą odległości budynku od granicy działki. Inwestorzy, którzy po 15 sierpnia br. będą składali wnioski o pozwolenie na budowę powinni uwzględnić jedną i drugą. Dlatego już teraz powinni przeanalizować, w jakim zakresie „dotkną” ich te zmiany i w jakim stopniu będą musieli dostosować opracowywany właśnie projekt budowlany do nowych przepisów.
Czy w kwestii odległości budynków od granicy działki budowlanej nowe przepisy łagodzą czy zaostrzają dotychczasowe wymogi?
W mojej ocenie – łagodzą, ponieważ dzięki nim w istocie będzie można budować bliżej działki sąsiada. Nowelizacja wprowadza do par. 12 ust. 1 rozporządzenia WT zapis, zgodnie z którym każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany inwestor powinien traktować jako oddzielną ścianę. Zmiana ta miała na celu doprecyzowanie przepisów w taki sposób, aby organy administracji architektoniczno-budowlanej nie utożsamiały już pojęcia elewacji z pojęciem ściany. A tak się czasem zdarzało. Jeśli zatem część elewacji, w której znajdowały się okna była cofnięta w stosunku do pozostałej części elewacji w taki sposób, że jej odległość od granicy działki wynosiła 4 m, a pozostała jej część była zbliżona do granicy działki na odległość 3 m, organy uznawały, że inwestor naruszył wymóg minimalnej odległości ściany z oknami od granicy działki. Teraz już tak nie będzie, co oznacza, że właściwie inwestor będzie mógł zlokalizować budynek w taki sposób, że jego część będzie znajdowała się bliżej granicy działki sąsiedniej.
Czytaj więcej
Wydłużony ma zostać termin obowiązywania aktualnych rozporządzeń, dzięki czemu inwestorzy nie muszą obawiać się rozpoczynania nowych przedsięwzięć. Bez pozwolenia na budowę będzie można natomiast wznosić schrony i kioski.