Rząd poinformował, że w drugim kwartale 2024 r. przyjęty zostanie projekt nowelizacji Prawa budowlanego, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Założenia projektu trafiły do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Koniec dylematu inwestorów
Dr
Agnieszka Grabowska-Toś, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych
Kania Stachura Toś, ekspertka komitetu ds. Nieruchomości przy
Krajowej Izbie Gospodarczej mówi, że jedną z najważniejszych zmian, jaka ma być wprowadzona
przy okazji wspomnianej nowelizacji, jest
wydłużenie terminu obowiązywania rozporządzeń w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i
ich usytuowanie oraz warunki techniczne użytkowania obiektów
budowlanych.
- Inwestorzy stali przed dylematem, czy rozpoczynać nowe inwestycje, a jeśli tak, to jakie przepisy powinni uwzględnić i czy za kilka miesięcy nie okaże się, że analogicznie, jak w przypadku nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych dotyczących „patodeweloperki”, nie zostaną zaskoczeni zmianami wynikającymi z konieczności dostosowania dotychczasowych rozporządzeń do wymogów wynikających z ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami - mówi ekspertka.
Czytaj więcej
Wzrost wymagań stawianych inwestorom przełoży się na koszt zrealizowania inwestycji. Mieszkania znowu zdrożeją.
Na dostosowanie tych przepisów inwestorzy czekają już od 2019 r. To wtedy weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z którą wydane mają być odpowiednie rozporządzenia dotyczące określenia wymagań architektonicznych. Art. 66 tej ustawy przewiduje obowiązywanie aktualnych rozporządzeń do dnia wejścia w życie nowych rozporządzeń, jednak nie dłużej niż 60 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Aktualne rozporządzenia miały obowiązywać do 20 września 2024 r. Dzięki wydłużeniu terminu ich obowiązywania, inwestorzy i przedstawiciele branży budowlanej nie muszą się na razie obawiać niezgodności z przepisami projektowanych i realizowanych przez nich inwestycji.