Lokale użytkowe w budynkach wziął pod lupę poprzedni minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zgodnie z nowelą warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (która ma walczyć z patodeweloperką), lokale użytkowe muszą mieć co najmniej 25 mkw. – tak jak mieszkania. Resort argumentował, że takie lokale, oferowane jako apartamenty inwestycyjne, pełnią funkcję mieszkań. Nowe warunki techniczne miały wejść w życie 1 kwietnia, nowy rząd odpowiedział jednak na apele inwestorów i przesunął termin do 1 sierpnia.
Małe mieszkania na parterach
Mniejsze lokale użytkowe będą mogły powstawać na parterze i pierwszym piętrze budynku, pod warunkiem że będą mieć własne, bezpośrednie wejście z ulicy. Jak wyjaśnia adwokat Maciej Górski, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm, tak usytuowany lokal, nawet mniejszy niż 25 mkw., „będzie mógł być samodzielny i będzie można założyć dla niego odrębną księgę wieczystą”.
Czytaj więcej
Nowela warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wejdzie w życie nie 1 kwietnia, a 1 sierpnia.
Mec. Górski zauważa, że na ostatniej prostej dodawany nowelizacją przepis został zmieniony w taki sposób, że można było mieć wątpliwości, czy ograniczenia minimalnej powierzchni lokali użytkowych dotyczą także budynków zamieszkania zbiorowego.
Rzeczywiście pojawiały się wątpliwości, czy nowe prawo nie uderzy np. w rynek condohoteli.