16,3 tys. gotowych mieszkań na wynajem znajdowało się w portfelach inwestorów PRS na koniec zeszłego roku – wynika z szacunków firmy doradczej Knight Frank i kancelarii Dentons, z czego 5,1 tys. lokali trafiło na rynek właśnie w 2023 r. W budowie na koniec grudnia było 11,9 tys. mieszkań, z czego ok. 6,5 tys. zostanie ukończonych w tym roku. Ponadto w bankach ziemi były parcele pod budowę 36,2 tys. mieszkań.
Dla porównania liczba lokali na wynajem w rękach indywidualnych właścicieli to ok. 1,2 mln.
Czytaj więcej
Mieszkań na wynajem i akademików brakuje. To nisze, które będą się dalej rozwijać. Pytanie, w jakim tempie.
Warszawa, Kraków i Wrocław z największa ofertą mieszkań PRS
Największym rynkiem PRS jest Warszawa – pod koniec ubiegłego roku w zasobie było 6,6 tys. mieszkań, a 4,4 tys. - w budowie. Na drugim miejscu był w ub.r Wrocław z 3 tys. mieszkań gotowych, ale zaraz na jego miejsce może wskoczyć Kraków, gdzie gotowych lokali było 2,2 tys., za to w budowie 2,5 tys. wobec 1,3 tys. powstających w Krakowie. Podobna zamiana może czekać Łódź i Poznań. W Łodzi było 1,5 tys. lokali gotowych i tylko 300 w budowie, a w Poznaniu odpowiednio 1,4 tys. i 1,1 tys. Ostatnim dużym rynkiem było Trójmiasto z 1 tys. mieszkań gotowych i 700 w budowie.
Mieszkania PRS cieszą się wzięciem, bo na koniec 2023 r. średni odsetek lokali niewynajętych – w obiektach, które działały na rynku minimum 12 miesięcy – wynosił 1,6 proc.