Ponad 90 proc. pochodzcych z naszego regionu Europy banków ankietowanych przez firmę KPMG na potrzeby raportu „Property Lending Barometer” zadeklarowało wzrost lub znaczący wzrost istotności kwestii ESG (środowisko, kwestie społeczne, ład korporacyjny) w ramach ich polityk kredytowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie ponad 80 proc. potwierdziło posiadanie zatwierdzonej strategii ESG w zakresie finansowania nieruchomości komercyjnych.
W badaniu wzięło udział 48 instytucji finansowych z Polski, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii, Macedonii Północnej, Słowacji, Słowenii oraz Serbii.
Duża rola w transformacji
– Wywiady przeprowadzone z bankami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jednoznacznie wskazują na coraz większą wagę przywiązywaną do aspektów ESG przez instytucje finansowe. Ponad 90 proc. badanych banków sygnalizowało wzrost lub znaczący wzrost istotności kwestii ESG w ramach ich polityk kredytowych w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy tylko nieliczni nie zauważyli żadnych zmian – powiedziała Monika Dębska-Pastakia, partner associate w dziale deal advisory i szefowa zespołu real estate advisory w KPMG w Polsce.
Co prawda ponad 80 proc. respondentów potwierdziło posiadanie zatwierdzonej strategii ESG w zakresie finansowania nieruchomości komercyjnych, a banki poczyniły znaczne postępy pod względem wdrażania kryteriów ESG do swoich polityk oceny kredytów, sprawozdawczości wewnętrznej, gromadzenia i monitorowania danych oraz innych działań związanych z ESG – to jednak istnieją duże różnice między poszczególnymi bankami. Powodem jest zróżnicowanie strategii ich spółek macierzystych oraz to, jak proaktywne są banki centralne poszczególnych krajów.
ESG stanowi, że priorytetem powinien być zrównoważony rozwój, a nie zyski. Regulacje tworzone są tak, by kierować strumienie finansowe do branż i aktywów, które stawiają na zrównoważony rozwój. Docelowo transformacja ESG ma doprowadzić do tego, by pieniądze płynęły tylko w kierunku zielonych inwestycji.