Aby temu zaradzić, w Sejmie powstają dwa zespoły ds. funkcjonowania TBS. Jedno ze spotkań odbyło się w środę 29 listopada. Poseł Rafał Komarewicz z Polski 2050 Szymona Hołowni, reprezentujący jeden z zespołów, mówi nam, że priorytetem jest znowelizowanie przepisów tak, aby mieszkańcy mieli możliwość kontrolowania, na co wydawane są pieniądze z czynszu i z funduszu remontowego, oraz aby ułatwione było wykupywanie mieszkań po cenie niższej niż rynkowa.
Radca prawny Marcin Zatorski z Kancelarii Radcy Prawnego Marcina Zatorskiego „Zatorski & Wspólnicy” podkreśla, że wynajmujący lokale w TBS płacili kwotę partycypacji, współfinansowali zatem budowę bloku, i po spłacie kredytu chcą wykupić mieszkania. Uważa jednak, że do wyprzedaży nieruchomości samorządu lub Skarbu Państwa należy podchodzić rozważnie, i przypomina, że gminy mają ograniczoną powierzchnię do budowania nowych budynków TBS.
Czytaj więcej
Przed Sądem Rejonowym w Toruniu ruszył proces w sprawie uznania za bezzasadną podwyżki czynszu ustalonej przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. dla mieszkańców osiedla Jar. Opłaty wzrosły o ok. 37 proc.
W ocenie eksperta przy zmianie przepisów należy pochylić się nad kwestią kontroli wydatków w TBS, zatem najlepiej, jeśli w radach nadzorczych będzie przedstawicielstwo najemców. Należy także zlikwidować współfinansowanie budowy nowych bloków z czynszów osób, które kredyt na swój blok już spłaciły.
– Ci mieszkańcy powinni już tylko płacić bieżące koszty utrzymania tego budynku, a nie współfinansować kolejne budowy – uważa mec. Marcin Zatorski. Za priorytet uznaje także przeznaczanie na zmniejszenie czynszu pieniędzy z działalności gospodarczej prowadzonej przez TBS.