Rozpoznawany był wniosek o odłączenie działki poniżej 0,3 ha z księgi wieczystej i założenie dla niej nowej księgi i wpisanie prawa własności wnioskodawcy. Ten wniosek sąd rejonowy oddalił. Chodziło bowiem o działkę wyodrębnioną geodezyjnie z ponaddwuhektarowej działki składającej się z gruntów rolnych i lasu (podzielonej na mniejsze), a nie było zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Przy rozpoznawaniu apelacji SO w Sieradzu miał wątpliwości, jaki jest prawny zasięg wyjątku od rygorów z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (art. 2b. ust. 1 i 2), że nabywca nieruchomości rolnej musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego ona weszła, co najmniej pięć lat od jej nabycia, a osoba fizyczna ma je prowadzić osobiście. W tym okresie nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie.
Czytaj więcej
Będzie można swobodnie handlować gruntami rolnymi o powierzchni do 3000 mkw.
SO zapytał SN, czy do zbycia po podziale geodezyjnym części nieruchomości rolnej mniejszej niż 0,3 ha stosuje się wyłączenie z art. 1a pkt 1b tej ustawy, który stanowi, że jej rygorów nie stosuje się do nieruchomości rolnych mniejszych niż 0,3 ha, czy też przesądza powierzchnia nieruchomości przed podziałem. W uzasadnieniu pytania wskazał, że są różne stanowiska: że nieruchomość rolna obejmuje cały grunt niezależnie, ile działek geodezyjnych obejmuje ani ile ksiąg wieczystych urządzono dla nich, nie jest więc możliwe wyłączenie i sprzedanie jego części. Według drugiej koncepcji przedmiotem własności jest tyle działek, ile ksiąg dla nich utworzono. Wedle trzeciej decydować powinna wielkość sprzedawanej działki.
SN (Mariusz Załucki, Jacek Widło i Kamil Zaradkiewicz) podjął uchwałę, że do zbycia po podziale geodezyjnym części nieruchomości rolnej podlegającej reglamentacji na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, mniejszej niż 0,3 ha stosuje się wyłączenie art. 1a pkt 1b tej ustawy.