Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności i niedomówień w zakresie tego, kto powinien ponosić odpowiedzialność w określonych przypadkach, warto zabezpieczyć się odpowiednio skonstruowaną umową najmu. Pojawia się tu szereg pytań – kto powinien taką umowę zawrzeć: student, a może jego rodzic? Jakie zapisy powinny być zawarte w umowie, aby nie było nieporozumień i spór nie musiał zakończyć się w sądzie?
Z kim podpisać umowę najmu - student czy rodzic
W przypadku umów ze studentami powstaje jeszcze pytanie, z kim taka umowa powinna być zawarta. Czy będzie to student faktycznie zamieszkujący lokal, czy może lepiej jego rodzic, który z założenia jest wypłacalny i co do zasady solidny.
- Stroną umowy może być zarówno student jak i jego rodzic, który będzie płacił czynsz. Tutaj wynajmujący jest zabezpieczony, jeśli chodzi o płatność czynszu, dlatego, że może go domagać się zapłaty zarówno od studenta jak i od jego rodzica – sugeruje adwokatka Anna Niecikowska.
Czytaj więcej
Jednym z najczęstszych sporów między właścicielem a najemcą jest prawo wejścia właściciela do lokalu pod nieobecność najemców. Lokatorzy mają prawo do prywatności, a właściciel do swojego lokalu.
Umowa może być zawarta ze studentem. Jednakże dla zabezpieczenia wynajmującego zalecane jest, aby np. rodzic takiego najemcy był tzw. poręczycielem, czyli gwarantem tego, że czynsz zostanie zapłacony wynajmującemu, w przypadku, gdyby najemca nie zapłacił go w terminie. Wówczas wynajmujący może dochodzić zapłaty czynszu w przypadku zaległości najemcy także od poręczyciela.