Zgodnie z treścią autopoprawki, nie będzie możliwe przeniesienie na osobę trzecią wierzytelności wynikających z umowy rezerwacyjnej. Dokonanie takiego przeniesienia będzie nieważne, chyba, że beneficjentem będzie osoba z pierwszej lub drugiej grupy podatkowej zgodnie z ustawą z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Natomiast nabywca będący stroną umowy deweloperskiej lub umowy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, może dokonać przeniesienia wierzytelności wynikających z tej umowy na osobę trzecią w przypadku, gdy: umowa ta dotyczy nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego albo jednego domu jednorodzinnego, w tym domu jednorodzinnego wraz nieruchomością gruntową, na której jest albo ma zostać wybudowany i w okresie trzech lat poprzedzających przeniesienie tej wierzytelności nie dokonał przeniesienia wierzytelności wynikających z innej umowy deweloperskiej. Tu także osoby pokrewne z pierwszej i drugiej grupy objęte są wyłączeniem.
Przeniesienie na osobę trzecią wierzytelności wynikających z umowy deweloperskiej rezerwacyjnej z naruszeniem warunków ustawy będzie stanowiło o nieważności tej czynności. Strony transakcji będą musiały złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Czytaj więcej
Osoby nabywające na rynku wtórnym swoje pierwsze lokum nie będą musiały płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
O tym, że minister Waldemar Bida ma takie plany pisaliśmy w "Rzeczpospolitej" 28 marca 2023 r. w artykule „Minister obiecuje podgląd cen transakcyjnych, eksperci: ale to już jest”. Teraz wrzutka do projektu ujrzała światło dzienne. Już wtedy szef resortu zapowiadał blokadę cesji nieruchomości w ramach umów deweloperskich.