Uchwalona 7 lipca 2022 r. ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wejdzie w życie dopiero po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Zanim jednak ustawa zostanie skierowana do publikacji, musi podpisać ją prezydent. To ma się stać jutro, 14 lipca.
W optymistycznym scenariuszu ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw jeszcze tego samego dnia, czyli 14 lipca. Wtedy wejdzie w życie w piątek 29 lipca i tego dnia do banków mogą być składane pierwsze wnioski o udzielenie przerwy w spłacie rat.
Jeśli ogłoszenie ustawy przypadnie w piątek 15 lipca, termin wejścia w życie przesunie się na sobotę 30 lipca. W weekend akty prawne nie są publikowane, więc następna możliwość to poniedziałek 18 lipca. Wówczas ustawa weszłaby w życie 2 sierpnia.
Zgodnie z jej przepisami, wakacje kredytowe mogą objąć nawet 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. oraz po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Problem w tym, że jeśli ustawa wejdzie w życie w sierpniu, kredytodawcy stracą możliwość uzyskania wakacji na jeden z dwóch miesięcy w trzecim kwartale 2022 tj. na sierpień. Bo choć ustawa stanowi, że z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie spłaty kredytu zostaje ona zawieszona na okres w tym wniosku wskazany, to jednak wnioski złożone w sierpniu będą bowiem mogły dotyczyć "wakacji" dopiero na wrześniową ratę.
W sytuacji, gdy ustawa wejdzie w życie jeszcze w lipcu, kredytobiorcy także mają małe szanse na niepłacenie sierpniowej raty. Zostanie im bowiem zaledwie dzień - dwa (piątek 29 lipca i sobota 30 lipca) na złożenie wniosku w banku. Biorąc pod uwagę, że są wakacje, nie wszyscy zdążą to zrobić.