A jeśli zepsuje się czy zatnie komputer, co się zdarza?
Dla osób pozbawionych tej możliwości system będzie udostępniany w sądach rejonowych. A wracając do zalet, e-licytacja jest korzystna zarówno dla wierzycieli – zaspokojenie roszczenia w większym stopniu, oraz dłużników – zwolnienie z większej części długu, a niejednokrotnie nawet zwrot kwoty pieniężnej. Elektroniczne licytacje przyspieszą też egzekucje, a także zagwarantują pełną jej transparentność, prowadząc do wyeliminowania patologicznego zjawiska zmów cenowych między nabywcami.
Czy dłużnicy już mają się bać e-licytacji?
Licytacje elektroniczne nieruchomości są rozwiązaniem korzystnym również dla dłużników. Muszą oni oczywiście mieć świadomość, że przyspieszy to egzekucję z nieruchomości, dlatego w każdym wypadku, w którym jest to możliwe, powinni w porozumieniu z komornikami szukać rozwiązań, które umożliwią zaspokojenie wierzyciela bez doprowadzania do tej najdotkliwszej dla nich formy egzekucji.
A kto ponosi koszty e-systemu? Czy nie obciąży stron egzekucji?
E-licytacja nie spowoduje zwiększenia wydatków w toku postępowania egzekucyjnego ani po stronie dłużników, ani po stronie wierzycieli, ponieważ przeprowadzenie licytacji w formie elektronicznej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Portal służący do prowadzenia e-licytacji został uruchomiony przez Krajową Radę Komorniczą już na początku 2020 r. i służył dotychczas do prowadzenia licytacji ruchomości i nieruchomości w trybie uproszczonym. Obecnie koszt jego modyfikacji i dostosowania do nowych przepisów pokrywa w całości samorząd komorniczy.