Taka możliwość obowiązuje od dzisiaj, właśnie bowiem weszła w życie nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=258935]ustawy – Prawo ochrony środowiska[/link], która naprawia błędy powstałe podczas likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
[srodtytul]Niefortunna nowelizacja[/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=335073]Ustawa z 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw[/link] (DzU nr 215, poz. 1664) zlikwidowała od 1 stycznia 2010 r. powiatowe oraz gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej). Ich środki weszły do budżetów odpowiednio powiatów i gmin. Jednocześnie ustawa zastrzegła, że gminy i powiaty mają określoną część środków budżetowych przeznaczać na realizację zadań związanych z ochroną środowiska.
[wyimek]Udzielanie dotacji następuje na podstawie umowy zawartej z gminą [/wyimek]
[b] Likwidując gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ustawodawca przeoczył, że z ich środków udzielano m.in. dotacji na prośrodowiskowe inwestycje realizowane przez osoby fizyczne. [/b]Właściciele nieruchomości mogli z tych funduszy uzyskać pieniądze na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładanie kolektorów słonecznych czy też na zmianę pokrycia dachów z zawierającego azbest eternitu na inny materiał.