Listę ocenianych szpitali monospecjalistycznych tworzy w tym roku 12 placówek – które zyskały tyle punktów, co szpitale znajdujące się w setce. Na czele znalazł się w tym roku Szpital Swissmed Vascular z Gdańska (pod nazwą Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe wszedł w tym roku w skład grupy American Heart of Poland), za nim jest Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Nie zmieniają się też zwycięzcy rankingu szpitali niezabiegowych (dostają mniej punktów m.in. ze względu na brak bloku zabiegowego – co nie oznacza niższej jakości leczenia). Ten ranking otwiera Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi – czyli Szpital Chorób Płuc im. bł. o. Rafała Chylińskiego. Za nim jest Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. S. Jasińskiego w Zakopanem.
Bardzo dobre wyniki liderów
Wszystkie szpitale od lat znajdują się w ścisłej czołówce w kraju. W tym roku nie zmieniła się też właściwie punktacja rankingu – najlepszy szpital, podobnie jak rok temu, zyskał 917 punktów. Nie zmieniła się też różnica między pierwszym a ostatnim szpitalem Złotej Setki – placówka zamykająca Złotą Setkę ma 753 punkty. Oznacza to, że wszystkie szpitale, które weszły w jej skład, gwarantują stabilny, bezpieczny poziom leczenia. – Nie zwiększa się odległość między najlepszym a ostatnim szpitalem z setki, co jest dobrą informacją – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, współautor rankingu.
Zwiększył się za to rozrzut szpitali w pierwszej dziesiątce – w tym roku wynosi ok. 40 punktów, rok temu było to zaledwie 10 punktów. Nie oznacza to jednak powodów do niepokoju, wyniki najlepszych szpitali w rankingu wciąż są bardzo dobre.
Zauważalna poprawa finansów
W setce wciąż można odnotować spektakularne sukcesy – takie jak awans Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka z Wrocławia z 83. na 31. miejsce. Odzwierciedlenie w punktacji znalazł gruntowny remont i rozbudowa, których szpital dokonał w ciągu ubiegłego roku: zmieniły się warunki na blokach operacyjnych, znacznie poprawił się komfort pobytu pacjenta.