Ile pacjentek w Polsce choruje na raka piersi?
Najbardziej rzetelne dane, którymi dysponujemy pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów. Za 2019 rok było to prawie 20 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Bardzo interesujące dane będą za 2020 rok z powodu pandemii. Przed nią liczba nowych przypadków była z roku na rok wyższa, ale z powodu wstrzymania profilaktyki i badań, należy spodziewać się mniejszej liczby rozpoznań. Rak nie przestraszył się Covid-19, ale liczba chorych, które zgłosiły się była nieco mniejsza. Skutki epidemii obserwujemy do dziś – chore są w bardziej zaawansowanym stadium choroby.
Jest grupa pacjentek, u których rozpoznano potrójnie ujemnego raka piersi - czym charakteryzuje się to rozpoznanie i ilu pacjentek dotyczy?
Czytaj więcej
Pacjentki z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi z dostępem do nowoczesnych terapii. Od marca kobiety, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa, będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego.
Pacjentek z rozpoznaniem potrójnie ujemnego raka piersi jest ok. 10 procent. Tę grupę wyłania się na podstawie cech tego typu nowotworu, który nie ma receptorów hormonalnych – (estrogenowych i progesteronowych) ani nadmiernej ekspresji receptora HER2. Jeżeli byłyby one dodatnie, byłoby można stosować określone terapie celowane, a jeśli tej ekspresji receptorów nie ma – podstawowym leczeniem pozostaje chemioterapia, nie stosujemy np. hormonoterapii lub leczenia anty-HER2. To już na wstępie zawęża metody terapeutyczne.