W tym roku festiwal znalazł dla siebie miejsce w pałacu Na Wodzie w warszawskich Łazienkach. Rozpoczyna się już w piątek pod znamiennym hasłem „Elsner i jego następcy”.
Kim był Józef Elsner, wie każdy, kto choćby pobieżnie poznał życiorys Fryderyka Chopin. Problem jednak w tym, że to dość krzywdzący obraz Elsnera jako poczciwego nauczyciela, wpatrzonego w genialnego ucznia. A jego życie i dokonania zasługują na dogłębniejsze poznanie.
Czytaj więcej
PWM jest największym w Polsce wydawcą nut, tu w pracy obowiązują standardy światowe.
Urodził się na Dolnym Śląsku i był Niemcem, studiował w Wiedniu, potem pracował w Brnie i Lwowie, już wówczas po rozbiorach należącym do Austrii. W 1799 r. znalazł się w Warszawie i w niej pozostał na 55 lat życia. Tu prowadził operę, komponował (jego dorobek to 23 opery, 8 symfonii, 150 dzieł religijnych, o utworach kameralnych czy fortepianowych nie wspominając).
W 1821 r. Józef Elsner założył w Warszawie jedno z pierwszych w Europie konserwatoriów, dające wyższe wykształcenie. I w ten sposób zapewnił sobie miejsce w polskiej historii, jako nauczyciel Chopina i całej generacji kompozytorów, którzy urodzili się w pierwszych dwóch dekadach XIX w. Jest faktycznym twórcą polskiej szkoły.