Czarno biały mural przedstawia konturowo sylwetki dwóch postaci. Na pierwszym planie ciemnowłosą kobietę, a za nią niemieckiego żołnierza w hełmie, który ma na ramieniu karabin. Żołnierz trzyma kobietę za ramię. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podkreśla w opisie, że bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona w czasie II wojny na terenie getta przez żołnierza, symbolizuje przeciwstawianie się złu w obronie ludzkiej godności nawet wtedy, kiedy nie ma szans na ocalenie.
Dla całorocznego programu Muzeum przyjęło hasło „Nie bądź obojętny”, by krytyczną refleksją objąć nie tylko historię, ale także współczesność i przyszłość.
Mural Sasnala jest uniwersalny w wymowie. - Z jednej strony oddaje hołd tym, którzy zginęli, z drugiej – przypomina o konsekwencjach obojętności, przed którymi ostrzegał Marian Turski: „nawet się nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «jakieś Auschwitz» nagle spadnie z nieba”.
Murale Sasnala w Warszawie
Podczas spotkania z artystą, towarzyszącemu odsłonięciu muralu, Wilhelm Sasnal opowiadał, że wykorzystał do jego stworzenia sekwencję niemieckich zdjęć, na które się natknął, pokazujących ludzi wyprowadzanych z bunkra, wśród których była przedstawiona kobieta. Mural powstał na podstawie rysunku tuszem namalowanego na papierze na kartce papieru