„Jak Schliemann Troję, tak on odkrył nam dawną literaturę polską” – pisał o nim inny wybitny polonista, prof. Stanisław Pigoń.
Podczas wernisażu w Warszawie Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej (BN), mówił: – To niezwykła okazja do przypomnienia Aleksandra Brücknera, polskiego profesora, który prowadził Katedrę Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie Berlińskim przez ponad 40 lat. Autor ma ponad 1500 naukowych publikacji. Profesor Aleksander Brückner zmarł 24 maja 1939 roku. Wystawę otwieramy w dzień po uroczystym przeniesieniu prochów profesora z Berlina na cmentarz Rakowicki w Krakowie.
Prezentacja w nowych przestrzeniach czytelni Biblioteki Narodowej, przebudowanych przez Konior Studio, przedstawia sześć niezwykłych rękopisów średniowiecznych, przechowywanych w BN.
Czytaj więcej
Nominację na stanowisko dyrektora na 5-letnią kadencje wręczył jej dziś w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Najcenniejszy z nich to „Kazania świętokrzyskie” datowane na koniec XIII wieku lub wiek XIV, uznawane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim.