Chagall: Miedzy Witebskiem i Paryżem

Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje po raz pierwszy pełny zestaw zakupionych w ubiegłym roku prac Marca Chagalla.

Publikacja: 28.04.2022 02:01

Marc Chagall „Wizyta Mojżesza i złotego cielca w pracowni”, ok. 1976

Marc Chagall „Wizyta Mojżesza i złotego cielca w pracowni”, ok. 1976

Foto: MNW. Materiały prasowe

Pokaz jest jedną z wystaw inaugurujących obchody160-lecia muzeum.

Na wystawę składa się 14 barwnych prac na papierze Chagalla - nowych w zbiorach MNW i dwóch czarno-białych grafik (akwafort), znajdujących się w nich od lat 70.

- Muzeum Narodowe ma sporą kolekcje prac na papierze wybitnych artystów XX i XXI wieku. Najbardziej atrakcyjne z nich w Gabinecie Grafiki i Rysunku to ponad 40 grafik i rysunek „Kobieta w kapeluszu” Picassa, kolekcja Paula Klee i Roberta Rauschenberga. – mówi „Rzeczpospolitej” dr Anna Manicka ze Zbiorów Sztuki Nowoczesnej. - Kolekcja Chagalla jest porównywalna ze zbiorem Picassa, z tym, że prace Chagalla nie są powielanymi grafikami, a pojedynczymi rysunkami, łączącymi wiele różnorodnych technik: gwasz, temperę, kredkę, ołówek, kolorowy tusz, pastel. Obecnie mamy największą kolekcję Chagalla w Polsce. Jeszcze Muzeum Narodowe w Krakowie ma pięć grafik artysty i Muzeum Narodowe w Lublinie – dwie. Prac Chagalla na rynku sztuki dawno nie było, więc ich pojawienie się w ubiegłym roku na aukcji w Szwajcarii było sensacją. Część kupiliśmy podczas licytacji, a część dodatkowo po niej. Wszystkie pochodzą od rodziny artysty.

Prace, które można oglądać w MNW przez blisko 3 miesiące, pochodzą z dojrzałego okresu twórczości artysty, z lat 60., 70., 80. Zawierają wszystkie najważniejsze motywy, charakterystyczne dla malarstwa Chagalla: biblijne i sceny religijne, w których przeplatają się wątki chasydzkie i chrześcijańskie, unoszące się w przestrzeni pary zakochanych, przenikanie świata fantazji i rzeczywistego.

- Siłą Chagalla jest jego własny, magiczny świat, w którym ludzie, zwierzęta i przedmioty poruszają się według wlanych reguł. W jego stwórczości najważniejsze są dwa punkty odniesienia; Witebsk, miejsce urodzenia, za którym tęsknił i Paryż, gdzie jego sztuka nabrała cech wyjątkowych, a kolory „zaczęły śpiewać.” – mówi kuratorka.

Sam artysta wskazuje te źródła inspiracji, najwyraziściej w pracy „Moje życie między Witebskiem i Paryżem”, nawiązującej do tytułu jego autobiografii. W kompozycji tej Witebsk symbolizuje synagoga zwieńczona gwiazdą Dawid i krzyżem, a Paryż – wieża Eiffla i fasada katedry Notre-Dame. Nad całością dominują sylwetki artysty i jego pierwszej żony Belli.

Marc Chagall urodził się w rodzinie chasydzkich Żydów w 1887 roku na ubogim przedmieściu Witebska. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. Kształcił się w Petersburgu, ale największy wpływ na jego sztukę miały studia artystyczne w Paryżu i kontakt ze środowiskiem École de Paris. Tam zaznajomił się z kubizmem i futuryzmem. Dalsze lata życia artysty to liczne podróże po Europie. W czasie II wojny światowej Chagall wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku. W 1948 roku powrócił do Francji, a w 1966 osiadł na stałe w Saint-Paul-de-Vence koło Nicei. Zmarł w 1985 roku.

Oniryczny świat, który tworzył, nosi cechy jego niepowtarzalnego stylu.

Wystawa „Chagall” czynna jest od 30 kwietnia do 24 lipca.

Pokaz jest jedną z wystaw inaugurujących obchody160-lecia muzeum.

Na wystawę składa się 14 barwnych prac na papierze Chagalla - nowych w zbiorach MNW i dwóch czarno-białych grafik (akwafort), znajdujących się w nich od lat 70.

Pozostało 92% artykułu
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata
Kultura
Pawilon Polski na Biennale Architektury 2025: Pokażemy projekt „Lary i penaty"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”