Odcinek jest specjalny, stanowi połączenie dwóch z całej 13-odcinkowej produkcji. Twórcy serialu chcą pokazać nieznany szerzej fragment życiorysu Józefa Piłsudskiego, kiedy kształtował się jego charakter.
– Józef Piłsudski jest postacią pomnikową, kultową. Niemal w każdym patriotycznym polskim domu jest jakaś pamiątka po Piłsudskim, ale często był prezentowany koturnowo – mówił na przedpremierowym pokazie szef TVP Jacek Kurski. – Jest natomiast luka w opowieściach o jego latach młodzieńczych i wczesnodorosłych i tę lukę wypełni nasz serial. „Ziuk” zostanie zrealizowany środkami odwołującymi się do masowej wyobraźni. Bardzo mnie cieszy, że opowiadamy o Piłsudskim pełnym sprzeczności, kontrowersji, trochę łotrzykowsko. Był człowiekiem nieoczywistym.
Zdaniem Jacka Kurskiego ten sposób portretowania bohaterów polskiej historii jest właśnie misją telewizji publicznej.
Zamach na cara
Serial zaczyna się 13 marca 1881 roku od sceny zamachu na cara Aleksandra II (w tej roli realizatorzy zapewnili sobie specjalny udział Jana Englerta), natomiast zakończy się zamachem na rosyjski pociąg pocztowy pod Bezdanami. Zamach ten został przeprowadzony 26 września 1908 roku przez Organizacje Bojową PPS dowodzoną przez Józefa Piłsudskiego.
W chwili rozpoczęcia opowieści jej bohater zwany przez bliskich pieszczotliwie Ziukiem ma lat 14 i jest gimnazjalistą mieszkającym z liczną rodziną w Wilnie. W patriotycznym domu Piłsudskich, który zobaczą widzowie, dzieci czytają Mickiewicza i tęsknią (zwłaszcza te starsze, które potrafią wyrazić swoje uczucia)) do rodzinnego majątku w Zułowie opodal Wilna.