Władze Wołomina tworzą samorządowy komitet na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pomysłodawczynią jest burmistrz Elżbieta Radwan. To inicjatywa ponadpartyjna, a jej celem jest zorganizowanie w przyszłym roku obchodów bitwy z udziałem przedstawicieli ok. 70 samorządów, których historia dotyka walk prowadzonych z bolszewikami w 1920 r.
Inicjatorzy akcji zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy „o rozważenie możliwości przewodniczenia" tej inicjatywie. W piątek taki list zostanie wysłany do Kancelarii Prezydenta RP. Burmistrz Wołomina zakłada, że kulminacyjnym punktem obchodów będzie otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.
Projekt czeka
Samorządowcy mają nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy tego muzeum. O jego powstaniu mówi się co najmniej od dwóch lat, ale na razie nie zrobiono nic, aby placówka powstała. I to pomimo że – jak ustaliła „Rzeczpospolita" – decyzja o przyspieszeniu budowy muzeum zapadła w trakcie sierpniowego spotkania w centrali PiS na Nowogrodzkiej. Uczestniczyli w nim m.in. szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i architekt Czesław Bielecki.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że za kwestię budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej odpowiada MON, i dodaje, że ma nadzieję, że resort obrony temu zadaniu „podoła".
– Muzeum jest przygotowywane. W jakiej formie będzie otwarte w 2020 r., trudno mi powiedzieć, ja wspierałem tę inicjatywę – myślę tutaj o pomyśle Czesława Bieleckiego, która jest trochę zmniejszona, w porównaniu z pierwszymi założeniami. Ossów ma być głównym muzeum, który rząd polski ma wspierać – mówi nam Gliński.