Sekstaśmy z agencji towarzyskiej: Kto dał obywatelstwo sutenerom?

Kelnerzy, prostytutki, a nawet właściciele agencji towarzyskiej potwierdzili w śledztwie, że normą było nagrywanie klientów.

Aktualizacja: 30.04.2019 13:26 Publikacja: 29.04.2019 19:04

Sekstaśmy z agencji towarzyskiej: Kto dał obywatelstwo sutenerom?

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Opozycja zażąda wyjaśnień w sprawie braci R., którzy mimo skazania za handel ludźmi i udziału w międzynarodowym gangu sutenerów, w tajemniczych okolicznościach otrzymali polskie obywatelstwo. To efekt poniedziałkowej publikacji „Rzeczpospolitej", w której ujawniliśmy nieznane dotąd szokujące fakty.

Ofiarą sutenerów padło 250 kobiet, na co pozwoliła bezczynności służb, które przez 13 lat tolerowały proceder.

– Osoby skazane za działanie w grupie przestępczej nie powinny otrzymywać polskiego obywatelstwa. Wykorzystamy wszystkie dostępne narzędzia kontroli parlamentarnej, by to wyjaśnić – mówi nam poseł Marek Wójcik z PO, były szef komisji ds. specsłużb.

Były kamery?

To z agencji towarzyskich Jewgenija i Aleksieja R. miały pochodzić tysiące godzin sekstaśm z VIP-ami. Były agent CBA Wojciech J. utrzymuje, że taśmy są zdeponowane na Ukrainie i mogą służyć do szantażu. ABW, która pracuje dla małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, który prowadzi ściśle tajne śledztwo w sprawie gangu sutenerów, nie zabezpieczyła żadnych taśm. Gdzie więc się znajdują?

Tymczasem coraz więcej informacji, do których dociera „Rzeczpospolita", przemawia za tym, że w agencjach braci R. rejestrowano wpływowych klientów. O tym, że kamery były w pokojach prostytutek i nagrywały bywalców, zeznali w śledztwie prowadzonym od 2015 r. pracownicy agencji towarzyskich braci R., a także oni sami.

– Wtedy nikt się tym specjalnie nie zajmował, jakby była to kwestia mało istotna. Sekstaśmy były tajemnicą poliszynela – mówi nam osoba znająca ustalenia śledztwa.

Dlaczego dopiero teraz temat taśm wypłynął? – Rzeczy niedokończone lub źle zrobione, jak widzimy, dziś się mszczą – dodaje nasz rozmówca. Tak jest chociażby z innymi nielegalnymi nagraniami z restauracji Sowa i Przyjaciele, gdzie kelnerzy nagrywali polityków i biznesmenów. Służbom nie udało się się zabezpieczyć wszystkich, do dziś wypływają „na rynku".

O tym, że w agencjach braci R. nagrywano wyjątkowych klientów, mówił jeden z bohaterów reportażu „Superwizjera" już we wrześniu 2017 r. Według dziennikarzy TVN bracia R. (dzięki ochronie policjanta CBŚ Daniela Ś.) rośli w siłę i „dodatkowo zabezpieczyli swój interes".

Jeden ze świadków w sprawie przeciwko Danielowi Ś. (zeznający w prokuraturze), który parał się rzeszowskim seksbiznesem, przed kamerą stwierdził: „Mieli kamerę zamontowaną w niektórych pokojach i tam panie przyjmowały panów z różnych urzędów. No, a później wiadomo – były odtwarzane filmy tym panom i jak to był jakiś urzędnik czy naczelnik, to wiadomo, że jak była jakaś kontrola, to bracia R. wiedzieli już o tym wcześniej" – relacjonował rozmówca stacji.

Zagadkowe decyzje

To niemożliwe, że ani prokuraturze, ani ABW (które dokonywało przeszukań) nie udało się pozyskać tych nagrań, wiedząc, że są – tym bardziej że bracia R. poszli na współpracę i zamiast grożących im dziesięciu lat więzienia dostali kary roku oraz 1,5 roku.

Jeszcze więcej wątpliwości budzi kwestia nadania Ukraińcom polskiego obywatelstwa – informacja ta znajduje się w aktach sądu w Tarnowie, który skazywał braci za handel kobietami.

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta przyznała, że obywatelstwo otrzymał tylko jednen z braci, ale nie stało się to „ani za kadencji obecnego Prezydenta Andrzeja Dudy, ani za kadencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Kiedy? „Nadanie obywatelstwa miało miejsce znacznie wcześniej" – stwierdza lakonicznie biuro prasowe prezydenta RP.

Kto nadał obywatelstwo drugiemy z braci, skoro nie zrobił tego, jak sprawdziliśmy, wojewoda podkarpacki?

Dzięki niskiemu wyrokowi i polskiemu obywatelstwu Aleksiej i Jewgenij R. dziś nadal prowadzą hotelarski biznes.

Wyjaśnień m.in. w kwestii obywatelstwa chce posłanka Elżbieta Radziszewska.

– Przygotowałam interpelację. Zapytam, jak wytłumaczyć fakt przyznania polskiego obywatelstwa osobom skazanym za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i czy nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa – mówi nam posłanka Radziszewska.

Chce ona wiedzieć także, kiedy bracia R. otrzymali polskie obywatelstwo, czym na nie zasłużyli, jakie były opinie ABW czy policji. A także czy MSWiA zamierza zbadać sprawę działań policjantów, którzy latami torpedowali rozbicie biznesu braci R., chociaż likwidowano ich konkurencję na Podkarpaciu, a funkcjonariusze byli darmowymi klientami agencji towarzyskich.

Opozycja zażąda wyjaśnień w sprawie braci R., którzy mimo skazania za handel ludźmi i udziału w międzynarodowym gangu sutenerów, w tajemniczych okolicznościach otrzymali polskie obywatelstwo. To efekt poniedziałkowej publikacji „Rzeczpospolitej", w której ujawniliśmy nieznane dotąd szokujące fakty.

Ofiarą sutenerów padło 250 kobiet, na co pozwoliła bezczynności służb, które przez 13 lat tolerowały proceder.

Pozostało 90% artykułu
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór 2024