Jedno jest pewne: oczekiwane odpowiedzi są ważne nie tylko dla frankowiczów. Sąd rozpatruje sześć pytań pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej, kluczowych dla sporów o kredyty frankowe.
Pierwsze: czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu frankowego określające sposób ustalania kursu franka do złotego jest abuzywne i nie wiąże konsumenta, sąd może tę lukę wypełnić, określając kurs na podstawie prawa cywilnego lub zwyczajów? Na wypadek odpowiedzi przeczącej są dwa kolejne pytania dotyczące kwestii: czy umowa kredytowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Czwarte pytanie jest o to, czy w razie nieważności umowy kredytowej powstają odrębne roszczenia za spełnione nienależne świadczenia na rzecz drugiej strony, czy tylko jedno, o zapłatę nadwyżki. To spór o sposób rozliczenia umowy: czy według tzw. teorii dwóch kondykcji czy salda. Piąte pytanie jest o to, czy bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot wypłaconych kwot rozpoczyna się od ich wypłaty czy później.
Czytaj też:
Warszawskie sądy proszą o uchwałę frankową
Szóste pytanie jest chyba najważniejsze: czy jeśli konsumentowi lub bankowi przysługuje roszczenie o zwrot zapłaconych pieniędzy (kredytu, rat), to mogą oni również żądać wynagrodzenia za korzystanie z tych pieniędzy, czyli odsetek?