Kończymy sobotnią relację
Najnowsze informacje z Ukrainy i Rosji będziemy publikować w niedzielę od rana.
Ukraińscy żołnierze zniszczyli rosyjski BM-27 Uragan
Żołnierze z 65. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zniszczyli rosyjski wieloprowadnicowy system wyrzutni rakiet BM-27 Uragan. Nagranie opublikowali w serwisie Telegram.
Szef kancelarii Zełenskiego: tylko całkowite wycofanie wojsk umożliwi zawarcie pokoju
- Tylko całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy jest podstawą osiągnięcia trwałego pokoju - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. - Wszyscy nasi partnerzy muszą to zrozumieć i dlatego wspólnie wywieramy międzynarodową presję na Rosję. Zadanie jest trudne, ale Ukraina i nasi sojusznicy współpracują, aby osiągnąć cel, jakim jest pokój na naszych warunkach i zwrot każdego centymetra ukraińskiej ziemi - dodał.
27 października ogłoszono w Dnieprze dniem żałoby
„Zarządzeniem mera Borysa Filatowa dzień 27 października ogłoszono w Dnieprze dniem żałoby” - poinformowano na stronie Rady Miejskiej Dniepru. „W wyniku rosyjskiego ataku zniszczeniu uległy budynki mieszkalne w kilku dzielnicach miasta oraz szpital. Zginęło pięć osób, w tym dziecko” – podano.
Alarm przeciwlotniczy w Kijowie, działa obrona powietrzna
W stolicy Ukrainy Kijowie ogłoszono alarm w związku z atakiem bezzałogowych statków powietrznych. "Pozostańcie w schronach, dopóki nie włączy się alarm przeciwlotniczy!" - zaapelował szef administracji wojskowej miasta Kijowa.
W Dnieprze zakończono akcję ratowniczą po uderzeniu rakietowym
W Dnieprze zakończono działania ratownicze – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa wieczorem w sobotę, 26 października. "W wyniku ataku rakietowego zginęło pięć osób, 21 kolejnych zostało rannych, w tym czworo dzieci. Spod gruzów zniszczonego budynku udało się uratować dwie osoby. Psychologowie Państwowego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy psychologicznej 32 osobom, w tym m.in. dwójce dzieci" – czytamy w komunikacie. W akcję ratowniczą zaangażowanych było ponad 60 ratowników.
W ataku na Dniepr ucierpiał "jeden z najważniejszych szpitali na Ukrainie"
W wyniku nocnego ataku rakietowego na miasto Dniepr, uszkodzony został Dnieprowski Obwodowy Szpital Kliniczny im. I. Miecznikowa. Informację tę przekazał w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - W Dnieprze uszkodzony został jeden z najważniejszych szpitali na Ukrainie, szpital Miecznikowa – ogłosił prezydent Ukrainy. Według Serhija Ryzenki, naczelnego lekarza szpitala, ranne w ataku zostały dwie osoby: jeden z pacjentów doznał urazu głowy, a jeden z lekarzy został pokaleczony odłamkami szkła. - Nie ma ani jednego okna, ani jednego stolika nocnego, ani jednego urządzenia, które nie uległoby uszkodzeniu – powiedział Ryzenko. Dodał, że w wielu pomieszczeniach zawalił się sufit, a nalot spowodował opóźnienia w pilnych operacjach ciężko chorych pacjentów.
Rosyjski śmigłowiec wojskowy rozbił się w Cieśninie Kerczeńskiej
Rosyjski helikopter wojskowy, prawdopodobnie Ka-52 lub Ka-27, rozbił się w Cieśninie Kerczeńskiej. Informację podają rosyjskie kanały na Telegramie, nie ma potwierdzenia tej informacji z rosyjskiego resortu obrony. Ukraińskie media podkreślają, że jednego dnia Rosjanie stracili dwa śmigłowce - drugi, Mi-2 – należący do pogotowia lotniczego, rozbił się w obwodzie kirowskim w Rosji.
Komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego. 159 starć bojowych na froncie
„Od początku dnia odbyło się 159 starć bojowych, wróg przeprowadził jeden atak rakietowy, 60 nalotów przy użyciu 102 rakiet przeciwlotniczych, ponad 550 ataków dronami kamikaze, przeprowadził też ponad 3,5 tys. ataków na pozycje ukraińskich żołnierzy i skupisk ludności” – podał wieczorem w komunikacie Sztab Generalny Ukrainy.
Wieczorne wystąpienie Zełenskiego. "Będziemy zmuszeni walczyć z Koreą Płn. w Europie"
- Nadal trwają prace w Dnieprze po rosyjskim ataku, w wyniku którego ponad 20 osób zostało rannych. Niestety, pięć osób zginęło, w tym dziecko. Także w Kijowie w wyniku ataku dronów Shahed zginęła 14-latka – mówił w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wspomniał też o ataku na miasto Konstantynówka. - Czterech policjantów zostało rannych. Doszło również do ostrzału w obwodach sumskim i charkowskim, atakowany był obwód doniecki, południe naszego państwa: (obwody) odeski, zaporoski, obwód chersoński – mówił. - To wszystko dowodzi tylko tego, że Rosja jest zdecydowana kontynuować agresję. Dlatego próbują zwiększyć produkcję obronną, obchodząc sankcje. Dlatego coraz częściej angażują Koreę Północną jako sojusznika. Ukraina będzie zmuszona faktycznie walczyć z Koreą Północną w Europie – mówił prezydent Ukrainy w wystąpieniu.
Śmigłowiec rozbił się w obwodzie kirowskim w Rosji
W obwodzie kirowskim w Rosji rozbił się śmigłowiec Mi-2, wszyscy czterej członkowie załogi zginęli - podała agencja RIA Novosti. Według doniesień kanału Baza w Telegramie śmigłowiec należał do pogotowia lotniczego, na pokładzie mieli być pilot i trzy osoby z personelu medycznego.
Atak na Konstantynówkę, jedna osoba nie żyje
„Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na Konstantynówkę” - poinformował Wadym Fiłaszkin, szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej. „Rosjanie zrzucili dwie bomby FAB-250” - wyjaśnił. Dodał, że rannym udzielono pomocy medycznej. W wyniku ataku uszkodzonych zostało 10 domów prywatnych, 2 bloki mieszkalne, 2 budynki administracyjne, 9 innych budynków, 26 samochodów i 2 linie energetyczne.
SBU potwierdza atak na lotnisko w Lipiecku
Źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziły atak na lotnisko w Lipiecku, w wyniku którego zniszczeniu miały ulec magazyny zawierające 700 kierowanych bomb lotniczych.
Eksplozje słyszane w okolicach rafinerii w Riazaniu
Ukraińskie media piszą o eksplozjach, które świadkowie słyszeli w pobliżu rafinerii w Riazaniu w Rosji. Świadkowie mieli też słyszeć charakterystyczny odgłos dronów. "Miejscowi zgłaszają loty dronów i pożar w pobliżu rafinerii. Słyszeli także eksplozję na terenie rafinerii i zaobserwowali otwarty ogień" - donoszą media.
Bliski współpracownik Kim Dzong Una ma nadzorować koreańskich żołnierzy na Ukrainie
Kim Dzong Bok, bliski współpracownik Kim Dzong Una, przyjechał do Rosji, by nadzorować wysłanych tam północnokoreańskich żołnierzy – poinformowała agencja Kyodo, powołując się na źródło w wywiadzie wojskowym Ukrainy (HUR). Kim Dzong Bok jest wojskowym, zastępcą szefa sztabu generalnego Koreańskiej Armii Ludowej.
Alarm i eksplozja słyszalna w Odessie. "Zostańcie w schronach"
W sobotę wieczorem w Odessie doszło do eksplozji. Tuż przed nią ogłoszono ostrzeżenie przed nalotem. „W mieście słychać eksplozję! Pozostańcie w schroniskach!" - napisał w Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Oleg Kiper.
Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o cudzoziemcach w armii
Prezydent Ukrainy Wołdymyr Zełenski podpisał ustawę o zmianie trybu wykonywania kontraktowej służby wojskowej przez cudzoziemców i bezpaństwowców. Ustawa umożliwia cudzoziemcom i bezpaństwowcom zawieranie umów z Siłami Zbrojnymi, Gwardią Narodową i Państwową Specjalną Służbą Transportową pod warunkiem przejścia specjalnej procedury, którą zająć ma się Centrum Rekrutacji Cudzoziemców.
Rosja zapłaci za odbudowę Ukrainy. Państwa G7 znalazły sposób
Kreml nie wykręci się od finansowych konsekwencji wojny w Ukrainie. Członkowie G7 pożyczą Ukrainie łącznie 50 mld dol., które będą zabezpieczone zyskami pochodzącymi z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych.
Czytaj więcej
G7 znalazła sposób na wsparcie Ukrainy na koszt Rosji. Członkowie G7 pożyczą Ukrainie łącznie 50 mld dol., które będą zabezpieczone zyskami pochodzącymi z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych. Wypłata jeszcze w 2024 r.
Ukraiński Sztab Generalny: 90 starć bojowych na linii frontu
„Rosyjskie wojska w dalszym ciągu atakują niemal we wszystkich kierunkach na wschodzie i południu Ukrainy. Najaktywniejsze działania bojowe obserwuje się w kierunku Pokrowska i Kurachowa. Siły obronne Ukrainy utrzymują swoje pozycje" - podał w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że do tej pory liczba starć bojowych na linii frontu wzrosła do 90.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim. Dwie osoby nie żyją
Dwie osoby zginęły we wsi Stanisław na południu Ukrainy, w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin. "Nieprzyjaciel uderzył artylerią w Stanisław. Dwóch mężczyzn zostało śmiertelnie rannych. Obaj zginęli na miejscu” - napisał Prokudin, składając kondolencje rodzinom ofiar.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego nocnego ataku rakietowego na Dniepr
Spod gruzów wydobyto ciało mężczyzny - poinformował na Telegramie Serhij Łysak, szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego.
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje konsensus G7 w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła ogłoszony konsensus osiągnięty przez liderów Grupy Siedmiu w sprawie wspólnego udzielenia Ukrainie pomocy finansowej w formie 45 mld EUR pożyczki makrofinansowej, która ma być obsługiwana z zamrożonych aktywów rosyjskich.
"Potwierdza to, że partnerzy UE i G7 wypełniają zobowiązanie, które podjęli w czerwcu na szczycie przywódców G7 w Apulii. Pożyczki te będą obsługiwane i spłacane z przyszłych przepływów nadzwyczajnych dochodów wynikających z unieruchomienia aktywów rosyjskiego banku centralnego” - czytamy w oświadczeniu KE.
Komisja Europejska podkreśliła, że to osiągnięcie podkreśla niezachwiane zaangażowanie UE i jej partnerów z G7 we wspieranie Ukrainy w jej walce o wolność, odbudowę i odbudowę.
Niemieccy partnerzy przekazują 15 nowych pojazdów ukraińskim parkom narodowym
Ukraińskie parki narodowe Czeremosz, Huculszczyzna, Zaczarowana Kraina i Beskidy Skolskie otrzymały 15 nowych pojazdów, sfinansowanych przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne i rząd niemiecki, poinformowało Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.
Pięć pickupów i dziesięć motocykli zostało przekazanych podczas ceremonii, w której uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Niemiec na Ukrainie i Frankfurckiego Towarzystwa Zoologicznego.
"NYT": Pięć tysięcy żołnierzy Korei Północnej do poniedziałku w obwodzie kurskim
Według doniesień zostaną przetransportowani samolotami transportowymi Ił-76 z Władywostoku na lotnisko wojskowe w zachodniej Rosji, skąd polecą na front.
Obecnie wojska Korei Północnej stacjonują jedynie w obwodzie kurskim i nie biorą jeszcze udziału w działaniach bojowych.
Rosja pracuje nad bronią biologiczną? Ożyło laboratorium z czasów zimnej wojny
Kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., zdjęcia satelitarne uchwyciły niezwykłą aktywność w zamkniętym wojskowym ośrodku badawczym położonym wśród lasów brzozowych na północny wschód od Moskwy – pisze dziennik „Washington Post”.
Czytaj więcej
Tuż po napaści na Ukrainę Rosja zaczęła intensywne prace nad rozbudową ośrodka badawczego broni biologicznej z czasów zimnej wojny. Powstały tam budynki o cechach laboratoriów zaprojektowanych do badania niezwykle niebezpiecznych patogenów.
Rosjanie wezwali MFW. aby zrobił obiektywną analizę wpływu nałożonych na nich sankcji
Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow podkreślił jednocześnie, że gospodarka jego kraju zademonstrowała niesłychaną odporność na sankcje i nieustannie rośnie.
Czytaj więcej
Rosjanie wezwali Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby przeprowadził obiektywną analizę wpływu nałożonych na nich sankcji na międzynarodowy system walutowy.
Kandydat na wiceprezydenta USA: Ukraina musi oddać swoje terytoria, aby zakończyć wojnę z Rosją
Ukraina musi oddać swoje terytoria, aby zakończyć wojnę z Rosją, powiedział kandydat na wiceprezydenta USA J.D. Vance. - Zaczynają o tym rozmawiać. Mówią, że to nie może trwać wiecznie. Nie mają ludzi, nie mają broni, nie mają pieniędzy – powiedział Vance.
Dodał, że takie wątki są już obecne w rozmowach z ukraińskimi urzędnikami, zwłaszcza w prywatnych.
Chcą zakazania Puszkina w Rosji
Do rosyjskiego Ministerstwa Kultury trafiła petycja aktywistów, którzy domagają się zakazania w Rosji dzieł Puszkina z racji rzekomych "ukrytych konotacji LGBT”.
Ukraińcy chcą znów latać z ukraińskich lotnisk
Przewoźnicy mają dużo zastrzeżeń wobec tych planów. Jednak Ukraińcy wierzą, że uda się to już w 2025 roku.
Czytaj więcej
Ukraińcy bardzo chcą jak najszybciej przywrócić lotnicze przewozy pasażerskie. W zamyśle jest stworzenie nad zachodem kraju „żelaznej kopuły”. Takiej jaka chroni Tel Awiw.
Rheinmetall buduje na Ukrainie
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall buduje na Ukrainie cztery zakłady produkujące broń. Pierwsza fabryka już działa i do końca roku wyprodukuje pierwszą partię bojowych wozów piechoty Lynx. W budowie są również fabryki prochu i amunicji.
Ostatnie planowane zakłady będą zajmować się produkcją systemów obrony przeciwlotniczej.
USA, Korea Południowa i Japonia poważnie zaniepokojone Koreańczykami z Północy w Rosji
Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia są poważnie zaniepokojone rozmieszczeniem wojsk północnokoreańskich w Rosji i ich potencjalnym wykorzystaniem w wojnie z Ukrainą. Wzywają Pjongjang i Moskwę do zaprzestania takiej współpracy wojskowej.
Taki jest wspólny komunikat doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z trzech krajów — Jake'a Sullivana, Shina Wonsika i Takeo Akiby ze wspólnego spotkania w Waszyngtonie
Podkreślono, że ten ruch jest najnowszym z serii alarmujących wskaźników pogłębiającej się współpracy wojskowej między Koreą Północną a Rosją, w tym dostaw północnokoreańskiej broni i pocisków balistycznych do Rosji, co bezpośrednio narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych podsumowały wczorajszy rosyjski atak
Podczas piątkowego ataku siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę prawie 100 dronów i rakiet.
W ataku Rosja użyła 91 Shahedów, 3 rakiety balistyczne Iskander, 2 rakiety lotnicze X-59 i jeszcze dwie rakiety, których typu nie udało się ustalić. Obrona powietrza zestrzeliła 41 Shahedów.
Rośnie liczba poszkodowanych w rosyjskim ataku na Dniepr
Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego, który w piątek wieczorem uderzył w budynki mieszkalne i szpital Miecznikowa w Dnieprze, wzrosła do czterech zabitych i 20 rannych
Atak uszkodził 13 budynków mieszkalnych, dwa domy i szpital Miecznikowa, który jest kluczową placówką w leczeniu żołnierzy, którzy odnieśli poważne obrażenia na froncie.
Dniepr, czwarte co do wielkości miasto Ukrainy, liczące przed wojną około miliona mieszkańców, służyło jako kluczowe centrum logistyczne i humanitarne podczas wojny na pełną skalę. Znajduje się około 395 kilometrów od Kijowa.
Bloomberg: Francja i Niemcy przeciwne dobrowolnym wpłatom na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju
Francja i Niemcy nie poparły propozycji, której celem jest odrzucenie weta Węgier w sprawie przyznania Ukrainie ponad 6 mld euro pomocy.
Europejska Służba Działań Zewnętrznych zaproponowała umożliwienie państwom członkowskim UE dokonywania dobrowolnych wpłat na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Umożliwiłoby to przydzielanie środków na pomoc według uznania poszczególnych krajów, bez jednomyślnego poparcia wszystkich krajów UE.
Jednak źródła Bloomberga podały, że niektóre państwa członkowskie, w tym Francja i Niemcy, wyraziły obawy dotyczące ustanowienia precedensu, który mógłby zagrozić przyszłości Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju jako narzędzia polityki zagranicznej.
Korea Północna wysłała do Rosji miliony pocisków artyleryjskich
Od sierpnia ubiegłego roku Pjongjang wysłał do Rosji 8 milionów pocisków artyleryjskich kal. 122 mm i 152 mm
W wojnie z Ukrainą Rosja użyła również północnokoreańskich pocisków balistycznych Hwasong-11 i systemów przeciwpancernych Bulsae-4.
Bloomberg: Korea Północna wyśle kolejną grupę żołnierzy do Rosji
Podaje się, że w sumie około 10 000 żołnierzy KRLD przybędzie do Rosji. Pierwsza grupa 1500 żołnierzy przechodzi już szkolenie na Dalekim Wschodzie.
Bloomberg zauważa, że państwa zachodnie nie mają na to wpływu, ale mogą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy i wzmocnić partnerstwa na Pacyfiku.
Media: objęty sankcjami USA Gazprombank może kupić sieci Auchan w Rosji
Gazprombank, jeden z największych banków w Rosji, który również podlega surowym sankcjom USA, jest podobno gotowy do przejęcia rosyjskich operacji sieci detalicznej Auchan – pisze francuski dziennik „Le Monde”.
W marcu 2022 r. dyrektor generalny Auchan Yves Claude powiedział w Journal du Dimanche, że firma nie opuści Rosji pomimo oskarżeń o finansowanie wojny, powołując się na potrzebę utrzymania pracowników i kontynuowania „wyżywienia ludności zarówno Ukrainy, jak i Rosji”. Jednak francuskie media poinformowały 24 października, że Auchan prowadzi ostateczne negocjacje w sprawie sprzedaży swojej rosyjskiej spółki zależnej lokalnemu nabywcy i oczekuje się, że sfinalizuje sprzedaż w nadchodzących tygodniach.
Rosja. Sześciu więźniów uciekło z kolonii karnej
Sześciu więźniów uciekło z kolonii karnej w obwodzie lipieckim w Rosji. Gubernator Igor Artamonow apeluje o spokój.
Szef MSZ Litwy: Sekretarz Generalny ONZ popełnił błąd
Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis oświadczył, że udział Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa w szczycie BRICS w Kazaniu i jego odmowa udziału w szczycie pokojowym na Ukrainie to „błąd”.
Guterres wziął udział w 16. szczycie BRICS w Kazaniu, gdzie spotkał się również z dyktatorami Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką. Guterres podkreślił w swoim przemówieniu na szczycie potrzebę zapewnienia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.
- Guterres musi przyznać, że się mylił i wziąć odpowiedzialność, zarówno wtedy, gdy zdecydował się nie jechać na szczyt pokojowy na Ukrainie w Szwajcarii, jak i teraz, gdy udał się do poszukiwanego zbrodniarza wojennego Putina i płaszczył się, zarówno przed nim, jak i jego wspólnikiem Łukaszenką - powiedział Landsbergis.
Ministerstwo Obrony proponuje Szwecji i Finlandii wsparcie ukraińskiego przemysłu obronnego
Ministerstwo Obrony Ukrainy zaproponowało Szwecji i Finlandii wsparcie ukraińskiego przemysłu obronnego na wzór modelu duńskiego, czyli poprzez bezpośrednie finansowanie producentów.
Jak poinformowała służba prasowa ministerstwa, wiceminister obrony Serhij Bojew przeprowadził rozmowy robocze z ministrami obrony Danii, Szwecji i Finlandii.
„Wzywamy innych partnerów do wsparcia naszego przemysłu obronnego. Rozwój własnych możliwości pomoże Ukrainie poczuć się pewniej” – zwrócił się Bojew do swoich partnerów.
G7 osiągnęła konsensus w sprawie pożyczki dla Ukrainy
Liderzy Grupy Siedmiu osiągnęli konsensus w sprawie procedury udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 50 mld USD z zamrożonych rosyjskich aktywów.
„My, liderzy Grupy Siedmiu (G7), osiągnęliśmy konsensus w sprawie sposobu udzielenia Ukrainie około 50 mld USD w postaci nadzwyczajnych pożyczek przyspieszenia przychodów (ERA)” — czytamy w oświadczeniu.
Uzgodniono, że pożyczki te będą obsługiwane i spłacane z przyszłych przepływów nadzwyczajnych dochodów wynikających z unieruchomienia rosyjskich aktywów suwerennych, zgodnie z odpowiednimi systemami prawnymi G7 i prawem międzynarodowym. „Dochód z pożyczki zostanie wypłacony wieloma kanałami w celu wsparcia pomocy budżetowej, wojskowej i odbudowy Ukrainy” — napisano w oświadczeniu.
Mychajło Podolak komentuje obecność szefa ONZ na szczycie BRICS
Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak uważa, że stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa „niszczy wszystko, co pozostało z reputacji ONZ”.
Podolak dodał, że Guterres nie przyjechał na pierwszy Szczyt Pokojowy, ale przyjechał na szczyt BRICS – „organizacji, która nie istnieje” i spotkał się z „osobą, która dziś niszczy prawo międzynarodowe”.
Rosjanie atakowali z powietrza
Ukraińskie dowództwo przekazało, że w ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie cztery ataki rakietowe za pomocą łącznie ośmiu rakiet oraz zrzuciły 139 kierowanych bomb lotniczych. Pozycje ukraińskich żołnierzy oraz tereny zamieszkałe miały zostać ostrzelane z różnych rodzajów broni ponad 4300 razy.
Blisko 200 starć na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował piątkowe wydarzenia na froncie. W komunikacie czytamy, że w ciągu doby doszło do 192 starć bojowych. Najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (46), kurachowskim (41), łymańskim (24) i kupiańskim (17).
Nowe informacje o ataku na Dniepr
Szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak przekazał, że w ataku na Dniepr zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych. Osiem osób zostało hospitalizowanych. W wyniku rosyjskich uderzeń zniszczony został dwukondygnacyjny budynek mieszkalny i garaż, a kilkanaście budynków i kilkadziesiąt samochodów zostało uszkodzonych - podał Łysak.
Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w nocy nad obwodami briańskim, biełgorodzkim, kurskim i orłowskim zestrzelono łącznie siedemnaście ukraińskich dronów. Najwięcej maszyn przechwycono nad obwodem briańskim - czytamy w komunikacie.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 687 600 żołnierzy, 9 109 czołgów, 18 332 pojazdy opancerzone, 19 782 zestawy artyleryjskie, 1 240 wyrzutni rakiet, 984 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 17 726 bezzałogowych statków powietrznych, 2 625 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 27 460 pojazdów (w tym cystern) i 3 541 jednostek sprzętu specjalnego.
Eksplozje w Kijowie
O wybuchach poinformował ukraiński portal Suspilne. Kijowska administracja wojskowa podała, że na terenie stolicy Ukrainy słychać było pracę obrony powietrznej.
Szczątki strąconego drona wywołały pożar w Irpieniu
W płomieniach miał stanąć garaż przy jednym z hosteli. Pożar udało się opanować.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Rosyjski okręt znajdujący się na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr – informuje ukraińska Marynarka Wojenna.
Trzy ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku rakietowego na Dniepr
W ataku zniszczony został budynek mieszkalny, a kilka wielopiętrowych budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Rannych w ataku zostało 18 osób.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 975 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 975 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie i w Rosji można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Aleksandr Łukaszenko zapewnia, że nie ma tematu połączenia Białorusi z Rosją.