- Dzisiaj my, przywódcy Grupy Siedmiu (G7), osiągnęliśmy konsensus w sprawie sposobu, jak dostarczyć Ukrainie około 50 mld dol. w ramach nadzwyczajnego przyspieszenia dochodów (Extraordinary Revenue Acceleration) dla Ukrainy – napisała grupa G7 w oświadczeniu, które już obiega świat po szczycie zakończonym 25 października. - Pożyczki te będą obsługiwane i spłacane przez przyszłe przepływy nadzwyczajnych dochodów wynikających z unieruchomienia rosyjskich aktywów państwowych, zgodnie z systemami prawnymi G7 i prawem międzynarodowym. Wpływy z pożyczek zostaną wypłacone w celu wsparcia ukraińskiego budżetu, pomocy wojskowej i pomocy w odbudowie, zgodnie z obowiązującym prawem. Naszym celem jest jest rozpoczęcie wypłaty środków do końca roku – postanowili rządzący krajami grupy G7, czyli największych demokratycznych gospodarek świata. Tak nabiera kształtów zobowiązanie, które zostało podjęte podczas czerwcowego szczytu również we Włoszech, w Borgo Egnazia.
To historyczna decyzja, a ministrowie finansów krajów G7 już uzgodnili rozwiązania techniczne zapewniające spójność, koordynację, sprawiedliwy podział pożyczek i solidarność między wszystkimi partnerami. Szefowie G7 wyrazili szczególną wdzięczność... Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim za konstruktywne zaangażowanie w opracowanie tego rozwiązania.
Czytaj więcej
Do końca 2024 roku Japończycy przekażą Ukraińcom 3,3 mld dol. Źródło tego zastrzyku finansowego to środki z oprocentowania zamrożonych rosyjskich aktywów. A cała akcja jest uzgodniona z G7 — podała agencja Kyodo.
- Rosyjska nielegalna i niesprowokowana agresja wyrządziła niewyobrażalne szkody ludności Ukrainy oraz światowemu pokojowi i bezpieczeństwu. Rosja musi zakończyć swoją nielegalną wojnę i zapłacić za szkody wyrządzone Ukrainie zgodnie z prawem międzynarodowym. Dzięki dużej kwocie finansowania z pożyczek ERA pozwoli na zaspokojenie jej pilnych potrzeb, po raz kolejny pokazaliśmy nasze niezachwiane zobowiązanie do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Czas nie jest po stronie prezydenta Putina – zakończyli mocnymi słowami szefowie krajów G7.
Rosyjskie aktywa kuszą, ale czy można sięgać po nie swobodnie?
Dlaczego ta historyczna decyzja jest tak ważna? Po napaści Rosji na Ukrainie na różnych zagranicznych kontach zostały zamrożone rosyjskie aktywa państwowe. Ten ważny wynik potwierdza zobowiązanie podjęte przez przywódców G7 podczas szczytu, który odbył się w czerwcu w Borgo Egnazia we włoskim regionie Apulia - poinformowała grupa G7 po szczycie, który odbył się w tym tygodniu we Włoszech, z uwagi na prezydencje Włoch w tej grupie siedmiu największych demokratycznych gospodarek świata. Pomysły, by wykorzystać rosyjskie finanse do łagodzenia efektów ich własnej wojny pojawiły się oczywiście natychmiast, napotkały jednak ogromną krytykę ekspertów ze świata finansów, którzy wskazywali, że byłby to niezmiernie groźny precedens dla bezpieczeństwa depozytów.