Rosja chce, żeby MFW uznał, że sankcje szkodzą wszystkim

Rosjanie wezwali Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby przeprowadził obiektywną analizę wpływu nałożonych na nich sankcji na międzynarodowy system walutowy.

Publikacja: 26.10.2024 14:32

Rosja chce by MFW ocenił międzynarodowe sankcje

Rosja chce by MFW ocenił międzynarodowe sankcje

Foto: AFP

Pismo o tej treści rozdał w Waszyngtonie minister finansów Rosji, Anton Siłuanow.

W stolicy USA w sobotę, 26 października kończy się doroczny szczyt światowych finansów, konferencja MFW i Banku Światowego.

W jakim stanie jest rosyjska gospodarka?

„W pełni popieramy wezwania MFW do utrzymania wielorodności, sprzeciwu wobec ograniczania wzrostu gospodarczego jednostronnymi restrykcjami w handlu i inwestycjach i jego wysiłki do ocenienia konsekwencji gospodarczych podziałów w handlu. Dlatego wzywamy MFW, aby podjął się głębokiej i sprawiedliwej oceny wpływy restrykcji finansowych i sankcji na międzynarodowy system walutowy” — czytamy w wezwaniu Siłuanowa.

Czytaj więcej

MFW: gospodarka Rosji gwałtownie hamuje. Przez wojnę

Rosyjski minister finansów podkreślił jednocześnie, że gospodarka jego kraju zademonstrowała niesłychaną odporność na niespotykane w rozmiarach sankcje i nieustannie rośnie. „Mimo tej wielkiej presji osiągamy znacznie lepsze wyniki gospodarcze, niż wynikałoby to ze wszystkich prognoz, z przygotowanymi przez Fundusz włącznie. Na ten rok przewidujemy wzrost PKB na poziomie 3,9 proc.” – twierdzi minister.

MFW przewidział dla Rosji wzrost PKB na poziomie 3,6 proc. i wyraźne spowolnienie od roku 2025. I od tego czasu gospodarka ma nadal słabnąć wahając się w granicach 1,3-1,2 PKB. Powodem mają być spadek konsumpcji, braki na rynku pracy oraz coraz tańsza ropa naftowa. Brak jest również inwestycji.

To wszystko jest wynikiem trwającej wojny z Ukrainą i jej konsekwencji – czyli międzynarodowych sankcji.

Czytaj więcej

Miażdżąca krytyka krajów BRICS przez autora nazwy grupy

Napięte relacje Rosji z MFW

Stosunki między MFW a Rosją są napięte. Zostały one praktycznie zamrożone po inwazji na Ukrainę i ten stan trwał praktycznie do września, kiedy to Fundusz poinformował o planie wysłania do Moskwy misji oceniającej stan rosyjskiej gospodarki. Jest to rutynowa ocena, jakiej MFW dokonuje w przypadku wszystkich krajów członkowskich.

Decyzja została oprotestowana przez kraje Unii Europejskiej, wyjazd misji został odwołany, a ocena zawieszona. Rosjanie informowali wtedy, że to MFW nie był przygotowany do tej oceny.

Z kolei Rosja postanowiła wysłać do Waszyngtonu Ksenię Judajewą, która miałaby zastąpić na stanowisku przedstawiciela Rosji w MFW Aleksieja Możyna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, Rosjanie mają do tego pełne prawo, tyle, że Judajewa jako doradca prezesa Banku Rosji, Elwiry Nabiuliny jest obłożona zachodnimi sankcjami.

Pismo o tej treści rozdał w Waszyngtonie minister finansów Rosji, Anton Siłuanow.

W stolicy USA w sobotę, 26 października kończy się doroczny szczyt światowych finansów, konferencja MFW i Banku Światowego.

Pozostało 92% artykułu
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska