Wymiana szpiegów między Rosją i Stanami Zjednoczonymi, do której dołączono także Niemcy, stała się ––szybko medialną sensacją, która u wielu obudziła dawne wspomnienia z czasów zimnej wojny. Chociaż więc wymiana została dokonana w Turcji, wiadomość o niej zachodnie media chętnie ilustrowały zdjęciami słynnego „mostu szpiegów”, miedzy Poczdamem i Berlinem, który podczas zimnej wojny służył USA i Związkowi Sowieckiemu jako tajne miejsce wymiany schwytanych agentów.
Czytaj więcej
Dlaczego Polska oddała Rosji rosyjskiego agenta Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzaleza, choć nad Wisłę nie wrócił żaden z Polaków przetrzymywanych w Rosji lub na Białorusi, np. Andrzej Poczobut? Czy wymieniając więźniów Rosja daje sygnał o gotowości do rozmów na temat Ukrainy? Jak długo może potrwać wojna na Ukrainie? W rozmowie z rp.pl najnowsze wydarzenia komentuje dr Witold Rodkiewicz, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Konflikt między Rosją a Zachodem –– przeszłość puka do bram wyobraźni
Od kilkunastu lat, a już szczególnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, nowa zimna wojna stała się najbardziej przemawiającym do wyobraźni i nieodległych historycznie doświadczeń pojęciem opisującym obecny konflikt między Rosją i Zachodem. Często też służy ono do opisu rosnącej rywalizacji między USA i Chinami.
Nie dla wszystkich zimna wojna stanowi to doświadczenie, które powinno dzisiaj wpływać na sposób widzenia zagrożeń
Te analogie z przeszłości dla państw bałtyckich, Polski czy Finlandii, tradycyjnie zagrożonych przez Rosję, słusznie postrzegane są jako szansa. Pozwalają mieć nadzieję na większe zaangażowanie Zachodu, na nowe inwestycje w bezpieczeństwo, generalnie na silniejszy impuls rozwojowy jako reakcję na poważne potraktowanie zagrożeń. Cały region czynią nie szarą strefą, ale ufortyfikowaną i dobrze przygotowana linią obrony, która ma odstraszać przeciwnika. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy w tym regionie, kiedyś stanowiącym jako blok wschodni część sowieckiego obszaru wpływów, podzielają te kalkulacje. Węgry czy Słowacja najwyraźniej chcą iść w innym kierunku.