„Ruda tańczy jak szalona” na wokandzie Sądu Najwyższego. Zapadł wyrok

Aranżer może być uznany za współautora utworu słowno-muzycznego, a ustalenia między współtwórcami nie są kluczowe dla oceny współautorstwa piosenki - stwierdził Sąd Najwyższy w sporze o autorstwo hitu muzyki disco-polo „Ruda tańczy jak szalona”.

Publikacja: 20.11.2023 11:06

Czadoman, właśc. Paweł Dudek

Czadoman, właśc. Paweł Dudek

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Przed pięcioma laty Mateusz Kowalczyk -muzyczny pseudonimem Mr Slide, pozwał piosenkarza Pawła Dudka, występującego pod pseudonimem Czadoman, który tę piosenkę oraz kilka innych wylansował, o naruszenie praw autorskich twierdząc, że jest współautorem tych piosenek.

Mr. Slide vs Czadomen

Już w lipcu 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie częściowo uwzględnił pozew orzekając, że Mr. Slide jest współautorem. W 2020 r. warszawski Sąd Apelacyjny orzekł inaczej, że Mateusz Kowalczyk stworzył jedynie aranżację ukończonych utworów Dudka, który przesłał mu piosenki w formie plików.  Nie może więc być mowy o jego współautorstwie piosenek, a jedynie opracowaniu utworów Dudka.

Kowalczyk nie dał za wygraną i odwołał się do Sądu Najwyższego, który właśnie uwzględnił jego skargę kasacyjną, i zwrócił sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania.

Jego pełnomocnicy mecenasi Aleksandra Sewerynik i Anna Kruszewska z Kancelarii Hasik Rheims wskazywali, że choć SA prawidłowo ustalił istotne fakty dla sprawy, dokonał jednak błędnej oceny procesu tworzenia utworu współautorskiego, zwłaszcza takiego jak piosenki muzyki rozrywkowej, gdzie częstokroć najpierw powstaje melodia i tekst, a następnie dokomponowywana jest warstwa instrumentalna.

Czytaj więcej

Sąd: "Biały Miś" ma dwóch ojców - wyrok ws. praw do piosenki

Co w sprawie hitu "Ruda tańczy jak szalona" orzekł Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w składzie: sędziwie Dariusz Zawistowski, Monika Koba i Paweł Grzegorczyk, przychylił się do tego stanowiska, wskazując, że element woli wyrażony w umowie stron nie jest kluczowy dla oceny współautorstwa. W niektórych wypadkach może w ogóle nie być sformalizowanej umowy, a jedynie jakieś ustalenie, jednakże decyduje ostatecznie to, co dany twórca stworzył i jaka była jego rola w konkretnym procesie twórczym. W szczególności może być tak, że z założenia rola danego uczestnika procesu miała być podrzędna, a wskutek okoliczności faktycznych stała się istotna.

Piosenki przesłane w procesie twórczym przez Dudka Kowalczykowi miały zaś formę szkiców i choć, były utworami w rozumieniu prawa autorskiego, to nie można było wyciągać z tego dalszych wniosków, które przyjął Sąd Apelacyjny. Finalny kształt utwory nabrały w wyniku całego procesu twórczego, co znalazło wyraz w formie wydanej na płycie. Poza tym rozstrzygnięcie sprawy wymagało wiadomości specjalnych, a sporządzona w sprawie opinia może wymagać uzupełnienia.

Przy ponownym rozpoznaniu SA będzie badał konkretnie dla każdej z tych piosenek udział obu twórców w ich tworzeniu - mówi pełnomocnik Dudka adwokat Krzysztofa Kukuryk, dodając, że fakt wykonania aranżacji był wskazywany na utworach.

Rzecz w tym, że Kowalczyk uważa, że to za mało, a w tle są oczywiście roszczenia finansowe.

Dodajmy, że zgodnie z praktyką ZAIKS autor opracowania może w ogóle nie dostać tantiem za korzystanie z utworu, gdyż to autor utworu pierwotnego decyduje o tym, czy podzieli się tantiemami. Natomiast współautorzy muszą wspólnie ustalić podział tantiem ZAIKS.

Sygn. akt II CSKP 1374/22

Przed pięcioma laty Mateusz Kowalczyk -muzyczny pseudonimem Mr Slide, pozwał piosenkarza Pawła Dudka, występującego pod pseudonimem Czadoman, który tę piosenkę oraz kilka innych wylansował, o naruszenie praw autorskich twierdząc, że jest współautorem tych piosenek.

Mr. Slide vs Czadomen

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach