Ciekawe badania na ten temat przeprowadził w 2021 r. Samsung. Zapytano ponad 1000 polskich internautów m.in. o to, w jaki sposób monitorują swoje zdrowie oraz jak często i jakiego rodzaju aktywność fizyczną podejmują. Chodziło o to, żeby sprawdzić, czy i w jakim stopniu technologia wpływa na to, czy dbamy o siebie i własny dobrostan.
Okazało się, że użytkownicy smartwatchów 17 proc. częściej skutecznie dbają o odpowiedni stopień nawodnienia organizmu w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają. Ta sama grupa o wiele bardziej świadomie troszczy się o swoje zdrowie – 28 proc. częściej niż osoby nieużywające smartwatchów monitorują wysokość parametrów, takich jak ciśnienie krwi, tętno, nasycenie tlenem, temperaturę ciała, wagę, BMI itd. – Co bardzo istotne, korzystanie z elektronicznych asystentów przekłada się również na systemowe dbanie o swoje zdrowie – podaje na swojej stronie internetowej organizator badania. – Ich użytkownicy 11 proc. częściej umawiają się na wizyty lekarskie i 13 proc. częściej wykonują badania profilaktyczne w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają.
A to też nie wszystko, bo smartwatche mają także wpływ na częstotliwość uprawiania sportu, czy w ogóle podejmowania jakiekolwiek aktywności fizycznej. I tak 19 proc. użytkowników tych urządzeń trenuje codziennie – to o 10 proc. więcej niż w grupie osób niekorzystających z nich.
Technologia uleczy?
– Jestem absolutnie przekonana, że interwencje cyfrowe będą ważnym kamieniem milowym zdrowia publicznego – mówiła niedawno w jednym z wywiadów prof. Ilona Kickbusch, światowej sławy ekspert w dziedzinie zdrowia globalnego, dyrektor genewskiego Global Health Centre w Graduate Institute of International and Development Studies. – Polityka powinna wspierać zdrowy styl życia, tak jak robiliśmy to przez dziesięciolecia w ramach promocji zdrowia. A jeśli narzędzia cyfrowe wspierają tę politykę, to jeszcze lepiej!
I wygląda na to, że pani profesor miała rację. A rozwój technologii i różnorodność ich funkcji tylko sprawę dodatkowo ułatwiają. Bo nawet jeśli nie mamy ochoty korzystać ze smartwatchów, w zasięgu ręki każdego użytkownika smartfona są setki, często darmowych, aplikacji, które na co dzień wspierają nas w trosce o zdrowie – walce z nałogami, kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, dbaniu o prawidłowe nawodnienie organizmu czy właśnie odpowiedni poziom podejmowanych regularnie aktywności fizycznej. Są też takie aplikacje, dzięki którym łatwiej nam zebrać i uporządkować całą naszą dokumentacje medyczną.