Wskaźnik klimatu dla interesów liczony przez monachijski instytut badania koniunktury zmalał w styczniu do 85,2 pkt z lekko skorygowanego w dół 86,3 pkt dla grudnia. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się poprawy do 86,7 pkt. Firmy oceniały swą sytuację jako gorszą, oczekiwania na najbliższe miesiące były znów bardziej pesymistyczne. Niemiecka gospodarka utknęła w recesji — uznał Ifo.
Wskaźnik dotyczący przemysłu poprawił się, firmy były nieco bardziej zadowolone z bieżące sytuacji, oczekiwania też poprawiły się, ale nadal w granicach pesymizmu. Wielkość zamówień malała nadal, choć wolniej niż w końcu roku. Wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się do 81 proc. z 81,9 proc. Było mniejsze o 2,5 pkt od średniej długoterminowej.
Niemieckie firmy niezadowolone ze zleceń
W sektorze usług doszło do wyraźnego pogorszenia, głównie na skutek zdecydowani gorszej oceny obecnej sytuacji. Firmy były bardziej niezadowolone z wielkości zleceń, spodziewały się też mniej po przyszłości. W sektorze handlu wskaźnik zmalał do poziomu najniższego od października 2022. Spadek dotyczył oceny bieżącej sytuacji i oczekiwań w handlu hurtowym i detalicznym. W budownictwie wskaźnik malał w dalszym ciągu. Firmy oceniały jako gorszą obecną sytuację, prognozy na przyszłość były też czarniejsze — ocenił instytut.
Czytaj więcej
Ze wstępnych szacunków wynika, że zarówno czwarty kwartał 2023 r., jak i cały zeszły rok przyniosły spadek PKB naszego zachodniego sąsiada. Prognozy analityków sugerują, że 2024 r. może być podobnie słaby.
- Przejściowy wzrost optymizmu na jesieni okazał się bardzo krótkotrwały — stwierdził Carsten Brzeski, główny ekonomista w grupie ING. — Klimat do interesów utrzymuje na zerowym poziomie nadzieje na wzrost w tym kwartale. Niekorzystne warunki i niepewna polityka gospodarcza są głównymi problemami — dodał Alexander Krüger z banku Hauck Anhäuser Lampe. — Większość ekonomistów jest nadal zbyt optymistyczna — podsumował Jörg Krämer z Commerzbanku, który podobnie jak Brzeski spodziewa się w tym roku recesji o 0,3 proc. PKB.