Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Reżimy Rosji i Białorusi ogłosiły „wspaniałe wyniki” osiągnięte przez obie gospodarki w 2023 roku. PKB obu krajów zaliczył „silny wzrost” o 3,5 proc., a oba kraje są „oazą ekonomicznej stabilności”. Nie można tych danych w żaden sposób zweryfikować.

Publikacja: 31.12.2023 16:32

Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Foto: Bloomberg

"Na tle narastających zawirowań w świecie zachodnim Państwo Związkowe (Rosja i Białoruś -red) pozostało prawdziwą ostoją stabilności. Nie spełniło się ani jedno "proroctwo" zagranicznych sceptyków, krytyków i źle nam życzących, którzy przepowiadali dla nas kryzys i upadek. Okazało wręcz odwrotnie” – zapewnił zauważył Borys Gryzłow ambasador Rosji w Mińsku.

Rosja i Białoruś kwitną, Zachód „przysiada"

Urzędnik Kremla dodał, że „podczas gdy zbiorowy Zachód (Unia-red) próbuje osiągnąć wzrost na poziomie dziesiątych części PKB, gospodarki Federacji Rosyjskiej i Białorusi wykazują pewny wzrost na poziomie 3,5 proc. w warunkach sankcji i w kontekście wyraźnego „przysiądnięcia” rynków światowych.

Rosjanin zapewnił, że perspektywy są dla obu gospodarek świetlane.

„Dziś, w przeciwieństwie do przełomowego roku 2022 (kiedy Rosja ze wsparciem Białorusi rozpętała wojnę z Ukrainą -red), nie mówimy w ogóle o minimalizowaniu szkód, ale o długoterminowym planowaniu z myślą o rozwoju innowacyjnej produkcji, realizacji przełomowych projektów na dużą skalę, z silnym zapleczem naukowo-technicznym. Uderzającym tego przykładem jest oddana do użytku w listopadzie 2023 roku (chyba chodziło o 2022 r) pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi, stworzona przez rosyjskich i białoruskich specjalistów. A to dopiero początek” – zapewniał Gryzłow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Przedstawiciel rosyjskiego reżimu stwierdził, że w roku 2023 miała miejsce „delikatna, ale niezwykle istotna zmiana paradygmatu rozwoju. Przeszliśmy od substytucji importu do stworzenia nowej gospodarki Państwa Związkowego. Rosja i Białoruś od dawna nie próbują już kogoś „dogonić”. Wręcz przeciwnie, w wielu branżach wyznaczamy nowe, światowe standardy. „Zadania stają się coraz ambitniejsze, a horyzonty współpracy stale się poszerzają” – za tymi pochwałami nie poszły jednak żadne konkrety. Żadne przykłady światowych osiągnięć Rosji Białorusi.

Błyskotliwe projekty na papierze

W ocenie obu reżimów - Państwo Związkowe:

1. Przeżywa prawdziwy rozkwit współpracy handlowej i gospodarczej (jak nie ma z kim handlować, to się handluje ze sobą -red).

2. Szybko rozwija się turystyka krajowa (bo połowa świata stała się w skutek wywołanej przez reżim wojny zamknięta dla obywateli obu krajów -red).

3. Dzięki synchronizacji ram legislacyjnych i uproszczeniu przepisów, stworzono komfortowe warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (dlaczego dopiero teraz? -red)

4. Rośnie liczba błyskotliwych wspólnych projektów w dziedzinie współpracy kulturalnej i humanitarnej (przykładów nikt nie podaje -red).

"W minionym roku wiele osiągnęliśmy. Trzyletnie prace na dużą skalę nad realizacją 28 wspólnych programów zostały już prawie zakończone. W najbliższym czasie zostanie zatwierdzony nowy pakiet integracyjny na lata 2024-2026. Obejmuje już 120 działań obejmujące znacznie szerszy zakres obszarów współpracy.

Dyplomata dodał, że oba kraje muszą jeszcze rozwiązać wiele problemów, jednak – jak pokazał rok 2023 – ich formułowanie w coraz mniejszym stopniu uwarunkowane jest warunkami zewnętrznymi, a coraz bardziej wspólnym, świadomym wyborem (a może brakiem wyboru -red).

Dane z Księżyca

Danych gospodarczych podanych przez Gryzłowa, podobnie jak danych głoszonych przez Putina. Łukaszenkę i ich dwory nie można zweryfikować. Po agresji Rosji na Ukrainę Kreml utajnił większość gospodarczej statystyki. Z Rosji i Białorusi usunięte zostały międzynarodowe agencje ratingowe oraz zagraniczni analitycy i ekonomiści. Zachód został też odcięty od dostępu do portali m.in. Banku Rosji czy urzędów statystycznych. Do wiadomości zwykłych Rosjan i Białorusinów rządzący podają jedynie wybrane — najczęściej korzystne, wskaźniki.

Dlatego wobec zapewnień rosyjskich i białoruskich władz o świetnych wynikach obu gospodarek objętych zachodnimi sankcjami i jeszcze lepszych dla nich perspektywach, powstaje pytanie, dlaczego takich wyników Rosja i Białoruś nie miały w czasie pokoju?

Może gdyby były objęte permanentnymi sankcjami, to dziś już byłyby w gronie rozwiniętych gospodarek i nie potrzebowały rozpętywać zbrodniczej wojny z pokojowym sąsiadem.

"Na tle narastających zawirowań w świecie zachodnim Państwo Związkowe (Rosja i Białoruś -red) pozostało prawdziwą ostoją stabilności. Nie spełniło się ani jedno "proroctwo" zagranicznych sceptyków, krytyków i źle nam życzących, którzy przepowiadali dla nas kryzys i upadek. Okazało wręcz odwrotnie” – zapewnił zauważył Borys Gryzłow ambasador Rosji w Mińsku.

Rosja i Białoruś kwitną, Zachód „przysiada"

Pozostało 89% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”