Po tym, jak na początku tego miesiąca przywódcy UE nie osiągnęli porozumienia w sprawie proponowanego czteroletniego pakietu pomocowego o wartości 50 miliardów euro, KE zaczęła szukać innego rozwiązania. Popularność zyskał jeden rodzaj modelu finansowania dłużnego jako najbardziej praktyczny i najszybszy sposób udzielania wsparcia.
Plan B polega na zapewnieniu przez państwa członkowskie gwarancji dla budżetu UE, dzięki czemu Komisja Europejska może w przyszłym roku pożyczyć od rynków kapitałowych do 20 miliardów euro na potrzeby Kijowa – dowiedział się Financial Time w Brukseli. Dokładne warunki są uzgadniane.
Czytaj więcej
Ukraińska gospodarka się odradza. W tym roku PKB wzrośnie o 1-3 proc. Rezerwy walutowe są największe w historii, a działania ukraińskiego banku centralnego trzymają rynek finansowy i hrywnę w ryzach. Tak ocenia kraj walczący z rosyjską agresją Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Mechanizm sprawdzony w pandemii
Taki mechanizm wsparcia już raz sprawdził się w Unii i to w przypadku dużo wyższego finansowania. Jak zauważa FT, plan B przypomina konstrukcję, jaką zastosowano w 2020 r., kiedy Komisja Europejska przekazała krajom UE 100 miliardów euro taniego finansowania krótkoterminowych programów wsparcia zatrudnienia w czasie pandemii Covid-19.
„Co ważne, opcja ta nie wymagałaby gwarancji wszystkich 27 państw członkowskich UE, jeżeli głównymi uczestnikami będą kraje o najwyższej wiarygodności kredytowej. Pozwoliłoby to Brukseli ominąć weto Węgier, gdyż nie wymagałoby to jednomyślnego poparcia” - czytamy w FT.