Gospodarka po wyborach wg. PiS: Kontynuacja, propaganda i erystyka

Kwestionariusz Prawa i Sprawiedliwości rozpalił ekspertów. Ich komentarze, w znakomitej większości krytyczne, mogłyby zapełnić wiele stron.

Aktualizacja: 29.09.2023 06:12 Publikacja: 29.09.2023 03:00

Konwencja wojewódzka PiS w Pruszkowie

Konwencja wojewódzka PiS w Pruszkowie

Foto: PAP/Paweł Supernak

– Program to program kontynuacji złej polityki prowadzonej od 2015 r. – mówi Marcin Zieliński, prezes zarządu i główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Z rozczarowaniem stwierdzam, że wiele odpowiedzi ma charakter sloganów wyborczych – dodaje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club. A Paweł Wojciechowski, ekonomista, przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych zauważa, że większość odpowiedzi odnosi się do przeszłości, a nie przyszłości, a jeśli już, to zawiera recykling starych, często niezrealizowanych pomysłów, jak emerytury stażowe, lub jest sztuczkami erystycznymi.

Czytaj więcej

Kwestionariusz gospodarczy Nowej Lewicy. Eksperci: Ta konstrukcja nie pofrunie

Mnóstwo komentarzy budzi odpowiedź na pytanie o odpolitycznienie gospodarki. – Najbardziej uderza nacjonalizacja, która przecież doprowadziła do ogromnego upolitycznienia gospodarki. W kwestionariuszu tego nie ma, ale w programie jest zapowiedź jej kontynuacji. mówi o wyprzedaży majątku państwa za bezcen przez poprzedników, ale takie sytuacje co do zasady się nie zdarzały. Prywatyzacja była wielkim planem odpolitycznienia gospodarki – i to się w znaczącym stopniu udało. to odwrócił. Teraz wykorzystuje kontrolowane przez państwo spółki m.in. do kampanii referendalnej, a Orlen sztucznie zaniża ceny paliw przed wyborami – wskazuje Marcin Zieliński.

Kontynuacja ryzyka gospodarczego, nieefektywności i wykorzystywania firm do celów politycznych

Paweł Wojciechowski zwraca uwagę, że zamiast wskazać stosunek m.in. do ograniczenia obsadzania organów spółek Skarbu Państwa przez partyjnych nominatów, mówi o powrocie do „wyprzedaży państwowych firm za bezcen”. – Tego typu PR-owe spiny nic nie wnoszą, bo żadna z opcji politycznych nie zamierza „wyprzedawać za bezcen”, natomiast nadal nie wiadomo, czy zamierza ograniczyć zjawisko partyjnej nomenklatury – mówi ekspert IFP.

– To kluczowe pytanie. Mamy tu kontynuację ogromnego ryzyka gospodarczego, nieefektywności i wykorzystywania firm do celów politycznych. To jest kompletnie nieakceptowalne – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z UW. A Łukasz Bernatowicz zauważa, że to parł do sprzedaży Lotosu.

Czytaj więcej

Trzecia Droga nie tak wyboista. Program gospodarczy "należy do rozsądniejszych"

Eksperci wypominają rozmontowanie energetyki wiatrowej i wystawienie do wiatru prosumentów fotowoltaicznych. Zgodnie krytykują chęć dalszego obniżania wieku emerytalnego za sprawą emerytur stażowych. – Ze względu na trendy demograficzne potrzebne są dokładnie odwrotne zmiany, zwłaszcza że obecnie wiek emerytalny kobiet jest w Polsce najniższy w UE – mówi Marcin Zieliński.

500+, 800+, jak i dodatkowe emerytury wymagają korekty

Paweł Wojciechowski zauważa, że w odpowiedzi na pytanie o „otwartość na imigrantów zarobkowych ze świata” nie wspomina, że przez ostatnie lata prowadziło w tym obszarze najbardziej liberalną politykę w UE. – Zamiast tego pada sprzeciw wobec mechanizmu przymusowej relokacji, który nie dotyczy imigrantów zarobkowych, tylko uchodźców, a poza tym nie jest on obowiązkowy ani w ogóle nie wiadomo, czy zostanie wdrożony – mówi ekspert IFP. A Łukasz Bernatowicz dodaje, że nasza gospodarka potrzebuje imigrantów zarobkowych, takich szytych na miarę, pod potrzeby rynku, w branżach, w których brakuje pracowników.

PiS twierdzi, że tylko on daje gwarancję utrzymania świadczeń socjalnych. – I bardzo źle, że daje taką gwarancję, bo zarówno 500+, 800+, jak i dodatkowe emerytury wymagają korekty i wprowadzenia kryteriów dochodowych. W tym kierunku trzeba iść, bo na przyszły rok mamy rekordowy deficyt w budżecie – mówi Łukasz Bernatowicz. A Marcin Zieliński dodaje, że pieniądze na utrzymanie tych programów nie pochodzą z uszczelnienia systemu, lecz z różnych nowych podatków, wysokiej inflacji, która przynosi budżetowi ogromne dodatkowe pieniądze, i z rosnącego zadłużania państwa.

Czytaj więcej

Bezpartyjni Samorządowcy o gospodarce. Mocne „nie” w ważnych kwestiach

Naszych rozmówców porusza też odpowiedź na pytanie o pieniądze z KPO. – Stwierdzenie, że rozmowy z Komisją Europejską o KPO są w toku, to żadna odpowiedź, bo robi wszystko, żeby nie było dobrej współpracy z KE – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. – Wniosek w sprawie wypłaty tych pieniędzy nawet nie został złożony – dodaje Łukasz Bernatowicz.

Czy państwa partia popiera poniższe propozycje/postulaty:

1. Więcej zielonej energii i atom kosztem ograniczenia paliw kopalnych

Zależy
Wzrost potencjału OZE oraz budowa elektrowni jądrowej nie oznacza rezygnacji z węgla kamiennego, który będzie zapewniał nam bezpieczeństwo jeszcze przez wiele lat.

2. Utrzymanie wydatków socjalnych (programu 500+/800+, wypłaty 13. i 14. emerytury…)

Tak

3. Podwyższenie wieku emerytalnego

Nie
Wysokość wieku emerytalnego należy utrzymać oraz wdrożyć emerytury stażowe.

4. Zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Nie
W Polsce nie obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę.

5. Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Zależy
Takie rozwiązanie to brak możliwości bezpłatnego korzystania przez przedsiębiorców ze służby zdrowia, np. w efekcie nagłej choroby czy wypadku i brak lub krytycznie niska emerytura.

6. Wyższe podatki/daniny dla najlepiej zarabiających/przedsiębiorców/biznesu?

Zależy
Obniżyliśmy podatki, wprowadziliśmy daninę solidarnościową, uszczelniliśmy podatek dla korporacji międzynarodowych i będziemy to kontynuować.

7. Podatek obrotowy dla firm zamiast dochodowego

Nie
To rozwiązanie nie sprawdzi się w skomplikowanej strukturze gospodarczej, ponadto wprowadzi chaos wdrożeniowy.

8. Opodatkowanie globalnych koncernów cyfrowych

Tak
Polska uczestniczy w pracach prowadzonych na poziomie międzynarodowym w ramach UE i OECD.

9. Wzrost wydatków na obronność (wojsko/armię)

Tak
PiS zwiększył wydatki na obronność z 37 do ponad 150 mld zł.

10. Ustawowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych

Tak
Uprościmy postępowanie sądowe w sprawach frankowych. Przerzucimy przy tym ciężar dowodu z obywateli na banki.

11. Otwartość na imigrantów zarobkowych ze świata

Nie
Jesteśmy przeciwnikami przymusu relokacji osób niewiadomego pochodzenia w ramach europejskiego paktu migracyjnego.

12. Przyjęcie euro w Polsce

Nie
Powinniśmy zostać przy złotym, który gwarantuje nam niezależność i możliwość właściwej reakcji w trakcie kryzysów.

13. Odpolitycznienie gospodarki, w tym prywatyzacja „niestrategicznych” aktywów

Nie

14. Porozumienie z KE celem odblokowania unijnych funduszy z KPO

Tak
Cały czas jest w toku.

15. Zniesienie tzw. podatku Belki

Zależy
Ten postulat jest ważny dla tzw. drobnych inwestorów. Podatek jednak powinien nadal obowiązywać dla największych.

metodologia

Wszystkie zarejestrowane przez PKW komitety postawiliśmy przed tymi samymi wyzwaniami i problemami dotyczącymi polskiej gospodarki. Pytania trafiły także do organizacji zrzeszających przedsiębiorców działających w Polsce i szerokiego grona ekonomistów. W ten sposób powstał „Gospodarczy kwestionariusz wyborczy”, będący esencją programów następujących partii i ugrupowań politycznych: Bezpartyjnych Samorządowców, Koalicji Trzecia Droga, Nowej Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz Koalicji Obywatelskiej. W tej właśnie kolejności – tożsamej z numeracją list na kartach wyborczych, które dostaniemy do ręki 15 października – będziemy publikować stanowiska poszczególnych komitetów, a także odpowiedzi ludzi biznesu i ekonomistów.

– Program to program kontynuacji złej polityki prowadzonej od 2015 r. – mówi Marcin Zieliński, prezes zarządu i główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Z rozczarowaniem stwierdzam, że wiele odpowiedzi ma charakter sloganów wyborczych – dodaje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club. A Paweł Wojciechowski, ekonomista, przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych zauważa, że większość odpowiedzi odnosi się do przeszłości, a nie przyszłości, a jeśli już, to zawiera recykling starych, często niezrealizowanych pomysłów, jak emerytury stażowe, lub jest sztuczkami erystycznymi.

Pozostało 92% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”