Już 13. raz analitycy firmy Allianz badali sytuację majątkową i zadłużeniową gospodarstw domowych we wszystkich regionach świata. Tym razem pod lupę wziął blisko 60 krajów, które wypracowują 91 proc. globalnego PKB. W ten sposób powstał Allianz Global Wealth Report. Z raportu wynika, że 2021 r. był trzecim z rzędu rokiem dwucyfrowego wzrostu aktywów finansowych gospodarstw domowych, które sięgnęły wartości 233 bln euro. – W ciągu ostatnich trzech lat majątek prywatny wzrósł o oszałamiające 60 bln euro – czytamy w raporcie przygotowanym przez Allianz.
Najsilniejsze wzrosty aktywów zanotowały Azja (o 11,3 proc.), Europa Wschodnia (12,2 proc.) i Ameryka Północna (12,5 proc.). Średnio na jednego mieszkańca badanych krajów przypadało 41 980 euro aktywów finansowych brutto. Zbliżony do tej kwoty poziom zanotowano w krajach rozwijających się. W Ameryce Północnej, czyli najbogatszym rejonie świata, było to 294 240 euro, a w Europie Zachodniej 109 304 euro na mieszkańca (tu zeszłoroczny wzrost aktywów wyniósł 6,7 proc.).
Głównym motorem wzrostu wartości majątków domowych w 2021 r. był zdaniem analityków Allianz boom na giełdzie. Za jego sprawą papiery wartościowe zyskały 15,2 proc. Rosły też oszczędności. Największą ich część stanowią depozyty, ale na wartości zyskiwały oszczędności gromadzone w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.
Czytaj więcej
Zwyżki cen mąki, energii elektrycznej, gazu, kosztów transportu i pracy nie dają nadziei na wyhamowanie podwyżek cen pieczywa. Jeszcze w tym roku może ono zdrożeć o 10 proc. W przyszłym ceny również będą rosnąć dwucyfrowo.