Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także organizacje badawcze otrzymają wsparcie w ubieganiu się o Eurogranty. Taki jest cel dwóch naborów z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG), który 26 marca ogłosiły Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Budżet programu „Granty na Eurogranty” – bo tak on się nazywa – dla mikro-, małych i średnich firm to 43 mln zł wsparcia, a dla organizacji badawczych 22 mln zł. Nabory dla firm MŚP ruszają od 18 kwietnia, a dla organizacji badawczych od 25 kwietnia.
– Naszym celem jest zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki. Nabory na projekty, które dzisiaj ogłaszamy, pozwolą polskim małym i średnim przedsiębiorstwom, uniwersytetom i instytutom badawczym przygotować się do wystartowania w większych ogólnounijnych programach. To jest w sumie prawie 100 mld euro, które leży w Unii na stole i leży także dla polskich badaczy i przedsiębiorców. My z tych pieniędzy bierzemy tylko 1 proc. i to się musi zmienić. Aby tak się stało, więcej małych i średnich przedsiębiorstw i instytucji badawczych musi po te środki startować w konkursach – tłumaczyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej na konferencji prasowej z okazji ogłoszenia naborów, w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Czytaj więcej
Gminy rządzone przez prawicę dostały ponaddwukrotnie więcej niż opozycyjne.
samor– „Granty na Eurogranty” to znaczący krok we wspieraniu innowacyjności, internacjonalizacji i rozwoju polskiej gospodarki. Otwarty charakter naboru podkreśla dostępność dla różnorodnych podmiotów zainteresowanych realizacją innowacyjnych projektów. Jednocześnie proces selekcji odznacza się transparentnością i obiektywizmem, z jasno określonymi kryteriami oceny oraz mechanizmem korekty wniosków w trakcie oceny. Te czynniki zapewniają uczestnikom procesu aplikacyjnego klarowność i równe szanse na dofinansowanie – przekonywała Joanna Zembaczyńska-Świątek, która pełni obowiązki prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kwoty, terminy
Resort funduszy i PARP przekonują, że polscy przedsiębiorcy nie mają często wiedzy na temat istnienia programów centralnych ogłaszanych przez KE. Mają też obawy przed sięganiem po „trudniejsze” środki. Także brak doświadczenia we współpracy międzynarodowej może być przeszkodą w ubieganiu się o takie wsparcie. Odpowiedzią na te wyzwania mają być właśnie „Granty na Eurogranty”.