Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Stephan Schraff, Bayer: Wzmocnienie konkurencyjności to kluczowa kwestia w Europie

Potrzebujemy w UE regulacji bardziej nastawionych na innowacje i współpracę – mówi Stephan Schraff, Head Public Affairs EU, Bayer.

Publikacja: 18.09.2024 11:39

Europa zwalnia w porównaniu do innych regionów świata. Dlaczego?

Jako globalna firma analizujemy wszystkie części świata i rzeczywiście w Unii Europejskiej widać spowolnienie. Szczególnie jeśli chodzi o inwestycje w innowacje i rozwój nowych produktów. Popatrzmy na udział inwestycji w innowacje w trzech regionach: Stanach Zjednoczonych, Chinach i Unii Europejskiej. W UE widać ogromny spadek, 25 proc. w 20 lat. Przełóżmy to na obszar naszej działalności. Dobrym wskaźnikiem będzie liczba badań klinicznych, które wykonujemy, bo to pokazuje stopień innowacji w danym regionie. We wspomnianym okresie w Europie zanotowano 7 proc. spadek, a w tym czasie Chiny rosły wyprzedając UE.

Można odwrócić ten trend? Jaka jest wizja Bayera jako innowacyjnej firmy?

Absolutnie tak. . Bayer jest z ducha europejską firmą. Zanim staliśmy się globalnym przedsiębiorstwem działaliśmy już w Europie. Stawiamy na ten region i uważamy, że ma potencjał, żeby odwrócić spadkowy trend. Atutem jest bardzo dobrze wykształcona kadra pracowników, dobra baza naukowa. Trzeba to tylko przekuć na produkty i wprowadzać je na rynek. Komisja Europejska rozumie, że wzmocnienie konkurencyjności to teraz kluczowa kwestia.

Co jest najważniejsze w tym procesie odzyskiwania konkurencyjności? Pieniądze czy ustawodawstwo?

Jedno i drugie. Ustawa o redukcji inflacji w Stanach Zjednoczonych była sygnałem ostrzegawczym dla UE. Nagle zdano sobie sprawę, że inne regiony inwestują teraz znacząco w modele biznesowe przyszłości. Po tej ustawie w Europie nie pojawiły się żadne nowe środki, zmieniono tylko nazwy niektórych programów związanych z funduszami. Pieniądze są ważne, podobnie jak regulacje – które są nawet bardziej istotne.

Szczerze mówiąc widzę wiele niespójności w regulacjach na poziomie europejskim. Szczególnie w ramach Zielonego Ładu widzieliśmy lawinę przepisów, z czego część niespójną. Tymczasem UE ma bardzo jasny cel. Chce być mniej zależna od innych regionów i państw jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i leki. Mimo to przygotowuje się przepisy, które zmniejszą ochronę własności intelektualnej dla firm farmaceutycznych w Europie. Tym samym zniechęcą nas do wprowadzania większej liczby innowacji w tym regionie. Te niespójności to jeden z obszarów, nad którymi powinna się pochylić Komisja Europejska.

Zielony Ład powinien zostać zmodyfikowany?

Obok Zielonego Ładu potrzebujemy „ładu w obszarze konkurencyjności”. Ambicje Zielonego Ładu są słuszne, ale nie chodzi mi o cele. Chodzi o określenie rzetelnych ścieżek transformacji dla różnych sektorów, żeby mogły przejść na bardziej zrównoważone modele biznesowe. W tej chwili brakuje wiarygodności i przewidywalności. Również nad tymi obszarami powinna się pochylić nowa Komisja Europejska.

Dla przykładu weźmy NGTs – new genomic techniques, nowe techniki genomowe. Biotechnologia oferuje potężne rozwiązania, zarówno w zakresie nowych metod leczenia dla pacjentów, jak również rośliny, które dostosowują się do klimatu. Dzięki biotechnologii możemy hodować rośliny, które znacznie szybciej dostosują się do nowych warunków. Z drugiej strony przepisy, które są obecnie procedowane, nie przewidują ochrony patentowej na żadne innowacje, które opracujemy w tym obszarze. Jedno wyklucza drugie. Potrzebujemy w UE regulacji bardziej nastawionych na innowacje.

Wolny globalny handel jest istotny?

Zdecydowanie tak. Wolny handel oparty na zasadach jest nadal głównym fundamentem działalności naszej firmy i dla całej UE. Historycznie Europa handlowała z innymi regionami i robiła to bardzo skutecznie. Powinniśmy podążać tą drogą. UE musi znów być postrzegana jako wiarygodny partner dla innych części świata. Jest to bardzo ważne np. w przypadku surowców krytycznych, bo tu jesteśmy zależni od innych. Dlatego musimy być wiarygodnym partnerem, gdy rozmawiamy z krajami Mercosur czy Australią.

Bayer wzywa do zrównoważonej konkurencyjności. Co to dokładnie oznacza?

Jak wspomniałem, musimy robić więcej w Europie, żeby ułatwiać innowacje i współpracę. Oto przykład: Bayer ma centra biotechnologiczne w Hiszpanii, Belgii i Niemczech i chcemy skoncentrować się na przyspieszeniu współpracy między nimi. Pomogłoby w tym uproszczenie biurokracji, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zwiększenie szybkości procesów.

Kolejny przykład: wszyscy chcieliby zobaczyć w rolnictwie silniejsze wykorzystanie biologicznych środków ochrony roślin. Jako firma jesteśmy aktywni na tym polu. Teoretycznie nowy innowacyjny produkt powinno dać się wprowadzić na rynek w 3 lata. Dzisiejsze ramy regulacyjne sprawiają, że zajmuje to od 5 do 10 lat. To stanowczo za długo.

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej istotna w sektorze nauk przyrodniczych. Jak w tym przypadku powinny wyglądać regulacje?

Sztuczna inteligencja to dla nas niezwykle istotne narzędzie w wielu obszarach, w tym oczywiście w pracach badawczo-rozwojowych. Stosujemy modele AI w procesie opracowywania nowych rozwiązań dla pacjentów, w tym terapii personalizowanych, również w połączeniu z terapiami komórkowymi i genowymi – które, naszym zdaniem, wyznaczają nowe horyzonty w opracowywaniu innowacyjnych produktów farmaceutycznych, dlatego znacząco inwestujemy w ten obszar. Modele AI stosujemy równolegle w zakresie rolnictwa precyzyjnego, co w przyszłości umożliwi rolnikom zużywanie mniejszej ilości zasobów – precyzyjnie dostosowując je do potrzeb.

W obszarze regulacji istotnym zagadnieniem jest kwestia fragmentacji (tj. różnorodnych interpretacji prawa) w Europie.

Tu przykład: w obszarze badań klinicznych istnieje określona regulacja, która jednak jest rozmaicie interpretowana przez różne państwa europejskie. Stąd tak trudno zrealizować transgraniczny projekt badań klinicznych właśnie ze względu na różne interpretacje tego samego prawa. Co oczywiście utrudnia naszą działalność.

Jakie są najważniejsze obszary związane z regulacjami w zakresie AI?

Kluczowym elementem jest dla nas European Health Data Space – europejska przestrzeń danych medycznych. Ramy regulujące wtórne wykorzystanie anonimowych danych dotyczących zdrowia pacjentów, pozwalałyby na analizowanie ich w celach badawczych, co wsparłoby prace nad nowymi terapiami. Chodzi o wdrożenie tych samych przepisów we wszystkich krajach UE. Raport dotyczący spójnego podejścia ukazał się kilka miesięcy temu i podkreśla właśnie tę sprawę, zakładając rok 2028 jako datę wprowadzenia jednolitego prawodawstwa w tym zakresie w Unii Europejskiej. Byłby to duży krok w transgranicznym wprowadzaniu zharmonizowanych regulacji w UE.

W Karpaczu był pan jednym z prelegentów panelu o współpracy polsko-niemieckiej. Jaka jest pańska wizja?

Polska to przykład kraju, który osiągnął sukces. Polska gospodarka znacząco wzrosła i prześcignęła wiele gospodarek europejskich. Polska przewodzi w konkurencyjności. W UE potrzeba wspólnego rozwiązania dla 27 krajów. Ważna jest rozmowa na poziomie UE i inspirowanie pomysłami. Dlatego polsko-niemiecki tandem albo Trójkąt Weimarski - z Francją, może dostarczać pomysłów, które potem będą dyskutowane przez wszystkie państwa członkowskie, ponieważ każde z nich ma głos w debacie.

Jakie szanse daje polska prezydencja w UE?

Polska prezydencja nadchodzi w kluczowym momencie, bo nowa Komisja przedstawi swój nowy program i priorytety w nadchodzących miesiącach. Polska prezydencja będzie pierwszą, która ukształtuje konkretne wdrożenia. Biorąc pod uwagę fakt, że odnieśliście duży sukces w napędzaniu gospodarki myślę, że moglibyście również przenieść inicjatywę pobudzania większej konkurencyjności w Unii Europejskiej.

-not. gba

Partner rozmowy: Bayer

Europa zwalnia w porównaniu do innych regionów świata. Dlaczego?

Jako globalna firma analizujemy wszystkie części świata i rzeczywiście w Unii Europejskiej widać spowolnienie. Szczególnie jeśli chodzi o inwestycje w innowacje i rozwój nowych produktów. Popatrzmy na udział inwestycji w innowacje w trzech regionach: Stanach Zjednoczonych, Chinach i Unii Europejskiej. W UE widać ogromny spadek, 25 proc. w 20 lat. Przełóżmy to na obszar naszej działalności. Dobrym wskaźnikiem będzie liczba badań klinicznych, które wykonujemy, bo to pokazuje stopień innowacji w danym regionie. We wspomnianym okresie w Europie zanotowano 7 proc. spadek, a w tym czasie Chiny rosły wyprzedając UE.

Pozostało 91% artykułu
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Forum Ekonomiczne
Jens Jakob Gustmann, Philips: Nie ma odwrotu od cyfryzacji w opiece medycznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Forum Ekonomiczne
Zielone technologie potrzebują wsparcia finansów i przepisów